ÉVORA + MONSARAZ

CELODENNÍ VÝLET

Évora je hlavním městem provincie Alentejo – oblasti korku, vína a dobrého jídla. Évoru založili Římané a na nejvyšším pahorku postavili v 1. století po Kristu Římský chrám Templo romano, který se dochoval poměrně neporušený. Zajímavostí je, že se jedná o nejlépe zachovanou římskou stavební památku v Portugalsku. Jedna z nejvýznamnějších gotických památek Portugalska je zdejší katedrála Sé ze 13. století, zapsaná na seznam UNESCO. Jedná se o největší středověkou katedrálu v Portugalsku, která je zároveň ukázkou přerodu románské architektury v gotickou. Jelikož je celá vystavěna ze žuly, architektonicky připomíná středověkou pevnost. Kostel sv. Františka má zase velmi navštěvovanou kostnici, jejíž zdi jsou zcela pokryty lidskými lebkami a kostmi. Zajímavý je také vodní akvadukt dlouhý 9 km. Centrem města je náměstí Geraldo, jehož dominantou je renesanční fontána. Évora je nejlepsším místem kde si pořídit suvenýry z korku!

 • Výstup na střechu katedrály

 • Dianin chrám

  Dianin chrám

 • suvenýry z korku

Po prohlídce Évory navštívíme Monsaraz, malebné městečko na hranicích se Španělskem, z jehož hradeb je nádherný výhled do okolí, na španělskou řeku Guadianu i na největší uměle vytvořenou vodní nádrž v Evropě Alquevu. Po návštěvě farního kostela se malebnými uličkami dostanete ke zdejšímu hradu ze 13. století a můžete si vychutnat krásný výhled do okolí. Monsaraz Vás donutí se na chvíli zastavit a užívat si tu nefalšovanou línou atmosféru Alenteja. V jeho křivolakých malebných uličkách budete mít pocit, jako byste se vrátili v čase.

 • bílá vesnička Monsaraz

 • vodní nádrž Alqueva

  vodní nádrž Alqueva

 • hrad s výhledem do okolí

ZPESTŘETE SI PROHLÍDKU JEDINEČNÝMI ZÁŽITKY

STŘECHA KATEDRÁLY

Podívejte se na střešní terasu katedrály – nejvyšší bod města Évora, na který se můžete dostat, Vám nabídne výhled na staré město i novou část a dokonce i na rozsáhlé alentejské pláně, historické město s opevněním Arraiolos, hrad Évoramonte nebo pohoří Ossa a Portel.

NÁVŠTĚVA VINAŘSTVÍ

V zemědělském Alenteju stojí za návštěvu olivové háje a farmy produkující vína a olivový s  ochutnávkou obojího. Vinařství klade důraz na udržitelný ekosystém a co nejmenší dopad na vodní zdroje, a má více než 20 letou tradici zpracování oleje za studena. Olivový olej je symbolem středomořské kuchyně, jedná se o jeden z nejzdravějších a nejuniverzálnějších přírodních tuků.

KORKOVÁ PLANTÁŽ

Prohlídka továrny na zpracování korku. Portugalsko je největším producentem korku na světě. Vzhledem k jeho udržitelnosti je totiž využíván nejen ve vinařství, ale i v designu, obuvnictví a návrhářství. V roce 1680 jej poprvé použil jako uzávěr lahví šampaňského benediktinský mnich a započal tak tradici, která dnes představuje 70 % průmyslového využití korku v Portugalsku. Korkové duby se vyznačují silnou houbovitou kůrou, která se sklízí každý devátý rok. Na místě je možné zakoupit si nejrůznější předměty z korku jako suvenýr.

Poptávka

  Další výlety v Lisabonu a okolí

  PARK NÁRODŮ: půldenní prohlídka

  Lorem ipsum dolor sit amed