ÉVORA + MONSARAZ

CELODENNÍ VÝLET

Évora je hlavním městem provincie Alentejo – oblasti korku, vína a dobrého jídla. Évoru založili Římané a na nejvyšším pahorku postavili v 1. století po Kristu Římský chrám Templo romano, který se dochoval poměrně neporušený. Zajímavostí je, že se jedná o nejlépe zachovanou římskou stavební památku v Portugalsku. Jedna z nejvýznamnějších gotických památek Portugalska je zdejší katedrála Sé ze 13. století, zapsaná na seznam UNESCO. Jedná se o největší středověkou katedrálu v Portugalsku, která je zároveň ukázkou přerodu románské architektury v gotickou. Jelikož je celá vystavěna ze žuly, architektonicky připomíná středověkou pevnost. Kostel sv. Františka má zase velmi navštěvovanou kostnici, jejíž zdi jsou zcela pokryty lidskými lebkami a kostmi. Zajímavý je také vodní akvadukt dlouhý 9 km. Centrem města je náměstí Geraldo, jehož dominantou je renesanční fontána. Évora je nejlepsším místem kde si pořídit suvenýry z korku!

 • Výstup na střechu katedrály

 • Dianin chrám

  Dianin chrám

 • suvenýry z korku

Po prohlídce Évory navštívíme Monsaraz, malebné městečko na hranicích se Španělskem, z jehož hradeb je nádherný výhled do okolí, na španělskou řeku Guadianu i na největší uměle vytvořenou vodní nádrž v Evropě Alquevu. Po návštěvě farního kostela se malebnými uličkami dostanete ke zdejšímu hradu ze 13. století a můžete si vychutnat krásný výhled do okolí. Monsaraz Vás donutí se na chvíli zastavit a užívat si tu nefalšovanou línou atmosféru Alenteja. V jeho křivolakých malebných uličkách budete mít pocit, jako byste se vrátili v čase.

 • bílá vesnička Monsaraz

 • vodní nádrž Alqueva

  vodní nádrž Alqueva

 • hrad s výhledem do okolí

ZPESTŘETE SI PROHLÍDKU JEDINEČNÝMI ZÁŽITKY

STŘECHA KATEDRÁLY

Podívejte se na střešní terasu katedrály – nejvyšší bod města Évora, na který se můžete dostat, Vám nabídne výhled na staré město i novou část a dokonce i na rozsáhlé alentejské pláně, historické město s opevněním Arraiolos, hrad Évoramonte nebo pohoří Ossa a Portel.

KOSTNICE

Kostel sv. Františka v sobě ukrývá unikátní kostnici, jejíž interiér byl v 16. století vybudován z kosterních pozůstatků více než 5 000 lidí. Capela dos Ossos uvnitř františkánského kláštera vznikla, když bylo ve městě přes čtyřicet hřbitovů, které zabíraly cenné pozemky, kde by se dalo stavět. Františkánští mniši tedy vyzvedli lidské ostatky a pietně je přenesli do kaple.

NÁVŠTĚVA VINAŘSTVÍ

V zemědělském Alenteju stojí za návštěvu olivové háje a farmy produkující vína a olivový s  ochutnávkou obojího. Vinařství klade důraz na udržitelný ekosystém a co nejmenší dopad na vodní zdroje, a má více než 20 letou tradici zpracování oleje za studena. Olivový olej je symbolem středomořské kuchyně, jedná se o jeden z nejzdravějších a nejuniverzálnějších přírodních tuků.

KORKOVÁ PLANTÁŽ

Prohlídka továrny na zpracování korku. Portugalsko je největším producentem korku na světě. Vzhledem k jeho udržitelnosti je totiž využíván nejen ve vinařství, ale i v designu, obuvnictví a návrhářství. V roce 1680 jej poprvé použil jako uzávěr lahví šampaňského benediktinský mnich a započal tak tradici, která dnes představuje 70 % průmyslového využití korku v Portugalsku. Korkové duby se vyznačují silnou houbovitou kůrou, která se sklízí každý devátý rok. Na místě je možné zakoupit si nejrůznější předměty z korku jako suvenýr.

Poptávka

  Další výlety v Lisabonu a okolí

  PARK NÁRODŮ: půldenní prohlídka

  Lorem ipsum dolor sit amed