SETÚBAL+SESIMBRA

CELODENNÍ VÝLET

Návštívíme město Setúbal, třetí největší přístav Portugalska. Zajdeme na druhý největší a  rybí trhů v zemi, kde ochutnáte ústřice se sklenkou bíleho vína.  Prohlédneme  si město s katedrálou z 16. století a rušnými ulicemi plnými kaváren a obchůdků. Zdejší pevnost ve tvaru hvězdy byla postavena v 16. století na kontrolu pirátů a anglických nájezdníků. Město nabízí také výhled na na poloostrov Tróia, vyhledávané letní rekreační sídlo plné pláží a vilek.

 • městský trh s ochutnávkou vína a ústřic

 • katedrála a městská pevnost

  katedrála a městská pevnost

Následně navštívíte rodinnou továrnu na portugalské glazované kachličky azulejo. Malované dlaždičky jsou neodmyslitelnou součástí portugalské kultury. Setkáte se s nimi všude, pokrývají fasády domů i kostelů, lavičky v parcích i interiéry chrámů a paláců. Tyto malé barevné kachličky pochází z Persie, neboť jsou původně arabským dílem. Arabové je na pyrenejský poloostrov přinesli ve 12. století. Do Portugalska se dostaly až na konci století patnáctého, a to na žádost krále Emanuela I., který byl při svých cestách po Španělsku krásou maurských paláců naprosto uchvácen. S příchodem delfské fajáns se nejoblíbenější barevnou kombinací stala nestárnoucí modrobílá. Vy si budete moci při návštěvě této fabriky zakoupit tento originální suvenýr.

 • továrna na kachličky azulejo

Nasledně se přemístíme  do rybařského mestečka Sesimbra na oběd v  místní rybářske restauraci. Po oběde se projdeme přístavištěm, plným pestrobarevných kotvících lodí, a dozvíte se vše o historii a životě zdejších rybářů, kteří se každý den vydávají na lov sardinek, pražmy, tresky, mečounů, chobotnic a olihní, které pak odpoledne prodávají na trhu. Program zakončíme  zážitkovou plavbou po řece Sado s pozorováním divokých delfínů. Ústí řeky Sado do Atlantiku je od roku 1980 chráněným územím, neboť je domovem populace delfínů skákavých, kteří se sem vypravují za potravou. Další taková místa se nalézají až ve Skotsku či Irsku. V doprovodu místního experta na výskyt delfínů v Portugalsku se během plavby dozvíte mnoho informací o potravě, životě, rituálech delfínů ale také o iniciativách na jejich ochranu a ochranu životního prostředí v zálivu. Jelikož delfíni patří mezi společenské tvory, velmi často připlouvají přímo ke katamaránům. Nepochybně si tedy z plavby odnesete nevšední zážitek.  Plavba navíc bude spojená s degustací portugalského vína moscatel a sladkého zákusku.

 • zážitková plavba s pozorováním delsfínů a degustací vína

ZPESTŘETE SI PROHLÍDKU JEDINEČNÝMI ZÁŽITKY

ÚSTŘICE S VÍNEM MOSCATEL NA TRHU

Ve městě Setúbal navštívíme druhý největší rybí trh v zemi, kde ochutnáte čersvté ústřice vylovenoéo v místních vodách se sklenkou bíleho vína.

PLAVBA S POZOROVÁNÍM DELFÍNŮ

Plavba po řece Sado s pozorováním divokých delfínů a degustací vína moscatel a sladkého zákusku. Ústí řeky Sado do Atlantiku je od roku 1980 chráněným územím, neboť je domovem populace delfínů skákavých, kteří se sem vypravují za potravou. V doprovodu místního experta na výskyt delfínů v Portugalsku se během plavby dozvíte mnoho informací o potravě, životě, rituálech delfínů ale také o iniciativách na jejich ochranu a ochranu životního prostředí v zálivu. Jelikož delfíni patří mezi společenské tvory, velmi často připlouvají přímo ke katamaránům.

TOVÁRNA NA DLAŽDIČKY AZULEJO

Navštivte rodinnou továrnu na portugalské glazované kachličky azulejo. Malované dlaždičky jsou neodmyslitelnou součástí portugalské kultury. Setkáte se s nimi všude, pokrývají fasády domů i kostelů, lavičky v parcích i interiéry chrámů a paláců. Čeká Vás výklad a ukázka toto, jak se tyto dlaždice vyrábí a na místě si budete moci tento suvenýr zakoupit.

SMAŽENÁ SÉPIE

Vezmeme Vás do rybářské restaurace kde můžete mimo jiné ochutnat i chocos fritos – nakrájené sépie, smažené v pivním těstíčku, které patří mezi setúbalské delikatesy. Dochutit je můžete citronovou šťávou, solí nebo pikantní papričkou. Bývají podávané se salátkem či s brambory.

Poptávka

  Další výlety v Lisabonu a okolí

  PARK NÁRODŮ: půldenní prohlídka

  Lorem ipsum dolor sit amed