FÁTIMA+ÓBIDOS+ALCOBAÇA+NAZARÉ

CELODENNÍ VÝLET

Naší první zastávkou při cestě z Lisabonu bude  malebné středověké městečko Óbidos, které je považováno za jedno z nejromantičtějších míst v Portugalsku.  Obklopené hradbami ze 14. století láká k procházkám úzkými uličkami s oranžově a modře lemovanými sněhobílými domy, po kterých se pnou rozkvetlé keře všech barev.

Bílá vesnička obklopená hradbami, ze kterých je nádherný výhled do okolí vás navíc na každém rohu láká k ochutnání třešňového likéru Ginjinjy, kterou nalévání do čokoládových kalíšků, které potom sníte. Kostelíky a mnohé domky praskají ve švech knihami, neboť Obidos je knižní vesnice, každoročně také pořádá festival čokolády nebo středověké slavnosti.

 • Středověké město

 • výhled z hradeb

  výhled z hradeb

 • likér ginja

Dále nás čeká zastávka u kláštěra Alcobaça, kde se nachází největší kostel v Portugalsku, kostel Svaté Marie z Alcobaçy. Tento mnišský klášter řádu cisterciánů byl založen už za prvního portugalského krále ve 12. století a dokončen byl roku 1223. Klášter je místem posledního odpočinku krále Pedra I. a Inês de Castro, portugalské obdoby Romea a Julie, jejichž náhrobky jsou situovány naproti sobě. Ve městě Alcobaça můžete poobědvat typický pokrm Frango na púcara  a ochutnat nespočet  klášterních sladkostí.

 • klášter Alcobaça

 • klášterní sladkosti

  klášterní sladkosti

 • oběd: frango na púcara

Potom dorazíme do Fátimy. Fátima je bezpochyby nejznámější poutní místo v Portugalsku a jedno z nejvýznamnějších v Evropě. Při návštěvě tohoto symbolického místa navštívíte baziliku Panny Marie, kde jsou pohřbeni tři pasáčci, Jacinta, Francisco a Lucia, kteří zde roku 1917 poprvé spatřili Pannu Marii. Poutníci sem míří především 13. května, aby si připomněli první zjevení Panny Marie třem dětem pastýře. Půl roku poté, 13. října se připomíná poslední zjevení, u něhož bylo přítomno na sedmdesát tisíc lidí.  Nejstarší z dětí, desetiletá Lucia, při nem vyslechla tři fátimská tajemství, proroctví, která se všechna vyplnila. Kromě toho se také v bazilice nachází v koruně Panny Marie kulka, vyjmutá z těla Jana Pavla II. po pokusu o atentát v roce 1981.

Zastavíte se i u symbolické kaple Zjevení, jež byla jako vůbec první fátimská stavba vybudována uprostřed luk v místě zázraku. Dnes se však na Poutním náměstí, které je dokonce dvakrát větší než náměstí sv. Petra ve Vatikánu, nachází stavby, které pojmou až 8 500 věřících. Jedním takovým příkladem je i moderní chrám sv. Trojice.

 • bazilika Panny Mari

 • Chrám sv. Trojice

  Chrám sv. Trojice

Poslední zastávku  uděláme v malebném rybářském městečku Nazaré, která je dnes pro své nádherné pláže a vysoké vlny vyhledávaným letoviskem surfařů ale i katolických poutníků, neboť se zde stal ve 12. století zázrak, při kterém se zjevila Panna Marie. Zachránila před pádem z útesu koně místního šlechtice, který pronásledoval jelena. Šlechtic pak nechal na útesu jako poděkování vystavět kapli Ermita da Memoria. Kaple stojí na místě, kam byla ve 4. století uložena soška černé Madony pocházející z Nazaretu v Izraeli.

 • rybářské městečko Nazaré

 • Výhledy na oceán

  Výhledy na oceán

ZPESTŘETE SI PROHLÍDKU JEDINEČNÝMI ZÁŽITKY

VIŠŇOVÝ LIKÉR GINJA

Ginja nebo také lidově Ginginja je višňový likér, jehož ochutnávku byste při cestě Portugalskem neměli vynechat. V Óbidos se dokonce servíruje v čokoládových kalíšcích, které po vypití likéru můžete sníst! Někde se podává čistá, jinde i s kousky višní. Vyrábí se bez přidaných konzervantů takzvanou macerací. Při výrobě pravé Ginjy de Óbidos se višně máčí za studena v lihu zhruba jeden rok. Z počátku mezi sebou o nejlepší Ginju soutěžili sousedé v obci, dnes to jsou jednotlivé bary. Vy tak můžete tento likér ochutnat doslova na každém rohu!

FRANGO NA PÚCARA

V Alcobaçe je možné poobědvat typický pokrm tohoto místa – frango na púcara. Připravuje se v hliněné nádobě zvané púcara. Kromě kuřecího masa se pokrm obsahuje šunku, chorizo, rajčata, cibuli, mrkev, portské víno, hořčici, česnek, bobkový list, případně další přísady.

Poptávka

  Další výlety v Lisabonu a okolí

  PARK NÁRODŮ: půldenní prohlídka

  Lorem ipsum dolor sit amed