HISTORICKÉ CENTRUM + BELÉM

CELODENNÍ PROHLÍDKA

První část prohlídky města, započne procházkou hlavními promenádami a přes nejkrásnější náměstí, Avenida da Liberdade, náměstí Restauradores, Rossio a Figueira a dále ulicí Rua Augusta s pouličními umělci, kavárnami a elegantními obchody.  Dále se vydáme se na pěší poznávání nejstarších lisabonských čtvrtí a uliček. Uvidíte vítězný oblouk a světoznámé obchodní náměstí neboli Praça do Comércio, kde stával královský palác, který byl však při zemětřesením v roce 1755 v podstatě srovnán se zemí, stejně jako okolní lisabonské čtvrti, kterým se říká bairros. Spatříte červený ocelový most 25. dubna i památník Ježíše Krista Cristo Rei, který se tyčí na druhém břehu řeky Tejo, v Almadě. Projdete čtvrtí Baixa plnou kolmých ulic a promenád, jež nechal z popela znovu vystavět Markýz de Pombal. Čtvrt Chiado je plná luxusních podniků, které bývaly v období romantismu hojně navštěvované portugalskými intelektuály.

 • náměstí Rossio

 • čtvrť Baixa a Obchodní náměstí

  čtvrť Baixa a Obchodní náměstí

 • výtah Santa Justa a čtvrť Chiado

Malebná čtvrť Bairro Alto ožívá hlavně v noci, nabízí totiž nespočet klubů s tradiční i moderní hudbou. Mezi oblíbené podniky patří takzvané Casas do Fado, kde si můžete poslechnout tradiční portugalskou hudbu fado. Vy se tu pokocháte vyhlídkou Pedro de Alcantara a romatickým náměstím Carmo, kde se nachází stejnojmenný polorozbořený kostel a za ním známý Lisabonský výtah Santa Justa s výhledem.

Další známou čtvrtí je Alfama, tato židovsko-arabská čtvrť zůstala požárem, jenž doprovázel ono hrůzostrašné zemětřesení, téměř neporušena, proto se dodnes můžete obdivovat tradičnímu koloritu, barvám zvukům a vůním, kterými tato oblast odedávna překypuje. Lisabon své návštěvníky za zdolání kopců odměňuje výhledy, jeden takový se Vám naskytne na vyhlídce Portas do Sol, budete se moci pokochat pohledem na kostel sv. Vincenta za hradbami či kupoli Národního Pantheonu, kde jsou pohřbeny významné portugalské osobnosti, přičemž pod sebou budete mít celou Alfamu jako na dlani. V historickém centru spatříte i hrad sv. Jiří, někdejší sídlo portugalských králů vystavěné již za maurské nadvlády v 11. století, a katedrálu Sé. To vše si vychutnáte za zvuku kolem projíždějících typických žlutých tramvají.

 • čtvrťi Bairro Alto a Alfama

 • katedrála Sé

  katedrála Sé

Odpoledne se vydáme na prohlídku lisabonské čtvrti Belém, která je nejvíce spojena s obdobím portugalských zámořských objevů. Nachází se zde bohatě zdobené stavby z 16. století, připomínající dobu, kdy Portugalsko dobývalo svět. Prohlídku začneme zastávkou tradiční pekárny, která již od roku 1837 peče typické portugalské sladkosti – pasteis de belém. Poté bude následovat prohlídka místa posledního odpočinku mořeplavce Vasca de Gamy, kláštera Sv. Jeronýma, který je fascinující ukázkou manuelské architektury, tak typické pro tuto slavnou portugalskou éru.  Dále se přesuneme k Belémské věži, která je vstupní branou do Lisabonu a symbolem města. Nejvýznamnější osobnosti tohoto období, v čele s Jindřichem Mořeplavcem, připomíná Památník objevů, který bude naší další zastávkou.

 • Klášter Jeronymitů

 • Památník objevitelů

  Památník objevitelů

 • Belémská vež

ZPESTŘETE SI PROHLÍDKU JEDINEČNÝMI ZÁŽITKY

VEČEŘE S ŽIVOU HUDBOU FADO

Zažijte tříchodovou večeři s ukázkou typické portugalské hudby fado. Pro Portugalce je fado vyjádřením pocitu saudades – smutku, nostalgie, touhy. Opěvuje Portugalsko a jeho zašlou slávu, ztracenou lásku, život, tradice i historii. V očích Portugalců je stále ještě možno postřehnout jiskru hrdosti na jejich národ, který v minulosti tolik dokázal, ale také stín smutku nad tím, co nelze vrátit zpět. Říká se, ze když hraje fado, nezůstane oko jediného Portugalce suché.

LISABONSKÉ PAHORKY V TUK TUKU

Zajistíme prohlídku kopcovitým Lisabonem v tuk-tuku! Lisabon byl vystavěn na sedmi pahorcích, jízda tuk-tukem zajistí skvělý zábavný zážitek s vydáním minima energie. Za kratší čas tak zvládneme vidět celé město.

VIŠŇOVÝ LIKÉR GINJA

Ochutnejte likér ginja v tradičním baru z roku 1840, kdy si ho otevřela rodina Espinheirů, která získala do té doby tajný klášterní recept. Ginja se často servíruje v čokoládových kalíšcích, které po vypití likéru můžete sníst. Někde se podává čistá, jinde i s kousky višní. Vyrábí se bez přidaných konzervantů takzvanou macerací.

OCHUTNÁVKA V OBCHODU S KONZERVAMI

Navštivte tradiční obchod s rybími konzervami s ochutnávkoutří druhů rybích pochoutek na toustu doplněnou o sklenici portugalského vína. Konzervářský průmysl, který se rozjel v polovině 19. století, je stejně důležitou součástí historie a kultury země jako samotný rybolov. Obchod nabízí na 300 druhů různých konzerv z celé země, často s velmi designovým balením, které jsou ideálním suvenýrem z Portugalska

PASTEL DE NATA

Ochutnejte typický portugalský zákusek pastel de nata. Již v 19. století si na nich lidé pochutnávali v lisabonské čtvrti Belém. Od té doby se rozšířily do celého světa a staly se naprostým fenoménem. Nicméně nikde jinde nechutnají tak dobře, jako v Belému, kde se jich denně vyrobí na 10 000 kusů! Pastely jsou košíčky z listového těsta plněné žloutkovým krémem, které se zapékají, dokud nezhnědnou, a pak se ještě teplé konzumují se skořicí a cukrem.

KLÁŠTER JERONYMITŮ

Vydejte se na prohlídku kláštera Sv. Jeronýma, který je fascinující ukázkou manuelské architektury, tak typické pro tuto slavnou portugalskou éru, a jehož kostel se stal místem posledního odpočinku mořeplavce Vasca de Gamy. 

Poptávka

  Další výlety v Lisabonu a okolí

  PARK NÁRODŮ: půldenní prohlídka

  Lorem ipsum dolor sit amed