AVEIRO + SOLNÉ PÁNVE

CELODENNÍ VÝLET

Aveiro patří mezi portugalské klenoty. Pro množství vodních kanálů se mu dokonce přezdívá portugalské Benátky. Jako rybářská obec se proslavilo obchodem se solí a treskami. Sůl se zde těží už přes 1000 let a solné pánve můžete navštívit dodnes. Před vynálezem chlazení byla sůl jediný prostředek k uskladnění ryb, především tresek. Postupné naplaveniny a silné bouřev 16. století ale vytvořily gigantické písečné přesypy, které se staly bariérou pro námořní obchod. Z laguny se stala nebezpečná bažinatá oblast, v níž se dařilo komárům, šířily se nemoci, vypukla sociální a hospodářská krize. Teprve na začátku 19. století byla laguna vyčištěna, otevřen přístup k moři, postaveny vlnolamy. Aveiro se postupně vracelo k bohaté minulosti.

  • solné pánve

  • nákup suvenýrů

    nákup suvenýrů

Jelikož se jedná o oblast říčního ústí, nachází se zde obrovská diverzita ptactva, které si nejlépe prohlédnete na projížďce motorizovanými loďkami, kterým se říká moliceiros a které původně sloužily ke sběru chaluh pro zemědělské účely. Při toulkách tímto malým městečkem budete mít na každém rohu možnost ochutnat ovos moles, žloutkový dezert ve tvaru mušle či soudku.

  • plavba s degustací

  • dezert ovos moles

    dezert ovos moles

ZPESTŘETE SI PROHLÍDKU JEDINEČNÝMI ZÁŽITKY

PLAVBA NA MOLICEORO

Projeďzte se po vodních kanálech města, kterému se přezdívá portugalské Benátky, motorizovanou lodí moliceiro, které původně sloužily ke sběru chaluh pro zemědělské účely. Při plavbě s výkladem a ochutnáte i šumivé víno a žloutkový dezert ovos moles.

SOLNÁ POLE

Prohlídka solných pánví s průvodcem, který Vám vysvětlí veškerou historii, tradice a tajemství těchto krajin. Kromě propojení minulosti se současností se dozvíte o procesech, metodách a nástrojích používaných při sklizni o  fauně, flóře a co obnáší práce lidí na těchto polích. Je možné také využít koupele ve slané vodě, jejíž živiny a minerály mají blahodárné účinky pro krevní oběh, hydrataci pokožky léčbě akné, alergií, lupénky i kloubních problémů.

Poptávka

    Další výlety v Portu a okolí