HISTORICKÉ CENTRUM

PŮLDENNÍ PROHLÍDKA

Půldenní prohlídka nejvýznamnějšího města severního Portugalska jehož typickým dekorativním prvkem jsou modro-bílé kachličky azulejos. Zdobí fasády místních domů i kostelů. Překrásnou ukázkou je například kostelík Carmo nebo historické vlakové nádraží São Bento na jehož výzdobu bylo použito přes 20 tisíc kachliček, které zobrazují nejdůležitější historické události města.  Prohlédnete si katedrálu Sé z 12. století, vyhlídkovou věž Torre dos Clérigos, která patří ke stejnojmennému kostelu i malý gotický kostelík São Francisco, který je unikátní svým zlatým interiérem. Další zajímavostí města je také knihkupectví Lello e Irmão, které pochází z 19. stol a je údajně nejkrásnějším na světě.

 • nádraží São Bento

 • věž Torre dos Clérigos

  věž Torre dos Clérigos

 • katedrála Sé

Křivolakými uličkami sestoupíte až k malebné promenádě čtvrti Ribeira, která se rozléhá podél břehů řeky Douro a tvoří kolorit města. Ribeira je charakteristická tenkými vysokými domy veselých barev, kavárničkami a bary a pro svůj nezaměnitelný kolorit se zapsala na seznamu světového dědictví UNESCO. Vychutnat si zde můžete třeba míchaný nápoj porto tonik.

Z Ribeiry se nám naskýtá pohled na  Barcos Rabelo – staré dřevěné lodě, které dříve loužily k přepravě sudů s vínem z vinic v údolí řeky Douro do sklepů na druhé straně řeky, ve Vila Nova de Gaia, a dnes městu přidávají na atmosféře. Porto zdobí především ikonický most Ludvíka I., jehož architektem byl žák samotného Eiffela a most Maria Pia, jehož stavbu řídil Gustave Eiffel sám.

 • promenáda Ribeira

 • míchaný nápoj porto-tonic

  míchaný nápoj porto-tonic

 • Most Ludvíka I.

ZPESTŘETE SI PROHLÍDKU JEDINEČNÝMI ZÁŽITKY

TORRE DOS CLÉRIGOS

První oválný kostel v Portugalsku se 75 metrů vysokou zvonicí sloužil jako orientační bod pro lodě plující po Douru. Do nejvyšší zvonice v Portugalsku můžete vystoupat po více než 200 schodech. Kostel založilo bratrstvo kleriků, které vzniklo spojením tří portských bratrstev se společným posláním: pomáhat lidem nemocným, chudým, umírajícím. Začali ho obývat v roce 1748, kdy hov  barokní úpravě dokončil italský architekt Nicola Nasoni.

KNIHKUPECTVÍ LELLO

Navštivte jedno z nekrásnějších knihkupectví na světě, které jako by vypadlo z magického světa Harryho Pottera. Knihkupectví, které začalo v roce 1906 jako rodinný podnik dvou bratrů, dnes díky jeho kouzelné atmosféře navštíví tisíce turistů ročně.

SKLÍPKY S PORTSKÝM VÍNEM

Komentovaná prohlídka sklípků s degustací portského vína ve Vila Nova de Gaia, kde se dozvíte vše o původu i zpracování tohoto nápoje tak spjatým s městem Porto.

PLAVBA PO ŘECE DOURO

Hodinová plaba po řece Douro pod všemi šesti mosty s výhledem na malebou Ribeiru a sklípky na durhém břehu ve Vila nova de Gaia. Výklad je tlumočen do pěti světových jazyků.

FRANCEZINHA

Oběd v pivnici s ochutnávkou tradičního jídla francezinha  (zapečený toust se sýrem, šunkou a hovězím masem přelitý omáčkou z piva, rajčat, hořčice a papriček piri piri).

LEZENÍ NA MOST

Vylezte si na most Ponte da Arrábida s rozpětím 270 metrů tvoří největší betonový oblouk na světě. Tato železobetonová národní  památka Vám 65 metrů nad řekou se poskytne jedinečný výhled na město. Na mostě bylo vytvořeno 6 jízdních pruhů pro auta směřující z nebo do Vila Nova de Gaia na druhém břehu řeky. Od roku 2016 je most vybaven bezpečnostními prvky a zpřístupněn veřejnosti.

Poptávka

  Další výlety v Lisabonu a okolí

  PARK NÁRODŮ: půldenní prohlídka

  Lorem ipsum dolor sit amed