PORTUGALSKO JE NEJVĚTŠÍM PRODUCENTEM KORKU NA SVĚTĚ

V hlavní roli je dnes portugalský korek. Vzhledem k jeho udržitelnosti je totiž využíván v bytovém designu, návrhářství, obuvnictví, vinařství a je možné z něj ušít i šaty a jiné módní doplňky! A kdeže se vlastně samotný korek v Portugalsku vzal a proč je známý po celém světě? Na to si odpovíme v dnešním článku.

V průběhu let se korek používal především na zátky do lahví vína a šampaňského. Je však známo, že již staří Egypťané, Řekové a Římané používali korek ke stavbě lodí, vyráběli rybářské sítě a věci denní potřeby. Vesničané ho také využívali při stavbě domů díky jeho izolačním vlastnostem.

 

V roce 1680 jej poprvé použil jako uzávěr lahví šampaňského benediktinský mnich Dom Pérignon a započal tak tradici, která dnes představuje 70 % průmyslového využití korku v Portugalsku.

Korkové duby se vyznačují silnou houbovitou kůrou, která se sklízí každý devátý rok. Duby se dožívají odhadem více než 150 let a první korek lze sklízet po dosažení věku 25 let. V Portugalsku jsou chráněné a jejich narušení je trestné.

 

 V současnosti existuje 800 korkových průmyslových odvětví, která vyvážejí 90 % své produkce do Spojených států, Španělska, Francie a Německa. Skupina Amorim, největší světová korková společnost, investuje značné prostředky do budoucnosti korkových dubů. Hlavními centry jsou také Lisabon, Porto, Aveiro, Braga, Viseu, Santarém, Coimbra, Évora, Faro, Vila Real apod.

Korek se získává z dubů pomocí speciálně navržené sekery. Svislé a vodorovné řezy se provádějí přes kůru, vždy s maximální opatrností, aby se nedostaly k živé části stromu. Běžně se těžba provádí z kmene, ale u větších stromů se používají i spodní větve.

Poté se odstraní vnější vrstva. Vytěžený korek je vystaven slunci a dešti po dobu 6 měsíců kvůli zpevnění a vyrovnání. Po uplynutí této doby se ošetří teplem a vodou, aby se odstranily nečistoty a nežádoucí chemikálie. Díky této úpravě je korek měkčí a hladší.Následně se méně kvalitní materiál seškrábne a zbytek se nechá ztvrdnout a uschnout v tmavém prostředí.

Nejkvalitnější díly se používají na výrobu zátek do lahví nebo se přeměňují na aglomerovaný korek. Jakékoli odpadní produkty lze znovu využít, protože korkový odpad se mele a prášek je spotřebován jako palivo v továrnách.