SLAVNOSTI SV. ANTONÍNA V LISABONU

S vůní léta ve vzduchu se v červnu do lisabonských ulic vydávají tisíce lidí, aby společně oslavili Festas de Lisboa (Lisabonské slavnosti) . Setkat se tak můžete s programem pod širým nebem a spoustou dobrého jídla a pití. Každá lisabonská městská čtvrť má svou specifickou výzdobu a je místem pestrých uměleckých a kulturních akcí.

Právě tradice a fúze umění je charakteristickým znakem těchto slavností. Ačkoli oslavy trvají celý měsíc, velice důležitým dnem je především 10. červen, kdy se slaví Dia de Portugal (Den Portugalska), a 12. červen, svátek Sv. Antonína, patrona města, ochránce chudých a zamilovaných.

Na počest světce je organizován slavnostní průvod městem a v noci oživují ulice hudební vystoupení v typických čtvrtích jako je Bairro Alto, Alfama, Ajuda, apod. Ulice jsou vyzdobené barevnými girlandami a vzduch je prosycený vůní sardinek a bazalky. Bazalka je totiž považována za rostlinu zamilovaných, a právě při těchto slavnostech si ji můžete koupit na každém rohu. Nejčastěji je doplněná o karafiát z krepového papíru a o papírek s několika populárními verši.

Místní si je kupují, aby se o pak o ni do dalšího roku starali, a nebo s ní požádali o ruku své milované. Při příležitosti oslav svatého Antonína už od roku 1958 město Lisabon dokonce organizuje hromadné svatby, které pak můžete sledovat v přímém přenosu v portugalské televizi.

A co by to bylo za slavnosti bez tradičního nápoje! Tak jako je pro Moravu typická slivovice, pro Portugalsko je to ginja – likér získaný macerací plodů višně.

Portugalci patří k jejím předním světovým výrobcům, ačkoli s podobným receptem se můžete setkat i v Turecku, Polsku nebo na Urajině. Ginja má tmavě červenou barvu a velmi silnou nasládlou chuť. Často se servíruje v čokoládových kalíšcích, které po vypití likéru můžete sníst! Někde se podává čistá, jinde i s kousky višní nebo se skořicí. Při výrobě tradiční ginji, nebo také ginjinji, jak ji portugalci s láskou zdrobněle říkají, se višně máčí za studena v lihu zhruba jeden rok.

Tradiční ginju ochutnejte v Lisabonu na náměstí Rossio. Bar s tímto likérem zde stojí už od roku 1840, kdy si ho otevřela rodina Espinheirů, které se podařilo získat do té doby tajný klášterní recept. Tak jako mnoho portugalských dobrot, i tato totiž údajně vznikla v klášteře. Podle pokynů jednoho mnicha z kostela Santo António prý dokonce první várku vytvořil španělský a nikoli portugalský občan.

Ginja se velice brzy stala turistickým lákadlem, ale jelikož se k ní pojí i příjemná atmosféra a přátelská setkání, není důvod, proč jí při návštěvě Lisabonu vynechat. Jedna ginja Vás vyjde na 1,5 eura, láhev o objemu 500 ml se pohybuje od 10 do 60 eur v závislosti na značce a velikosti balení.

Neoficiálně se těmto slavnostem říká Festival da sardinha, neboli Sardinkový festival. Proč tomu tak je? Tato sezónní ryba je totiž nejdostupnější právě od května do konce července. Grilované sardinky se tak staly favoritem těchto slavností, protože je to chutné rychlé občerstvení, které si od grilu odnesete na plátku opečeného chleba. Lidé berou v tuto dobu stánky s jídlem přímo útokem.

Během slavností můžete mít pocit, že Lisabon je pokryt oblakem kouře, ve kterém se mísí vůně křupavé sardinek a šťavnatého vepřového masa, které je také velmi oblíbenou pochoutkou.

Pokud se v budoucnu rozhodnete cestovat do Lisabonu, naplánujte si výlet už na červen a nechte se unášet vůní, tradicí a kulturou, kterou Portugalsko v tomto měsící oplývá více než kdy jindy.

FESTIVAL SVATÉHO JANA V PORTU

I Porto se v červnu stane dějištěm jedněch z nejvýznamnějších oslav roku, a tou je Festa de de São João (Slavnost svatého Jana), která propuká v předvečer jeho svátku. Svátek, který je spojený s pohanskými oslavami Slunovratu, kdy se děkovalo bohu Slunce za hojnost sklizně.

Ulice se pestrobarevně nazdobí girlandami a praporky a na každém rohu všech čtvrtí se konají malé večírky tzv. festarolas. Oficiální program nabízí ohňostroje a velké koncerty, živá hudba však plní i ty nejmenší uličky spolu s dobrým jídlem a pitím.

Portugalci jsou tento den zvyklí pořádat rodinnou večeři, než se vydají do ulic. Hlavní pochoutkou festivalu však jsou opět grilované sardinky a pečené papriky, ale můžete zkusit i tradiční portugalskou polévku caldo verde nebo chobotnicový salát. Je to také skvělá příležitost vyzkoušet oblíbené pivo Super Bock.

Zásadním prvkem oslav je pak oheň, lidé po setmění vypouští do vzduchu papírové lucerny a především na plážích zakládají táboráky, přes které pak lidé přeskakují, aby si zajistili zdraví, štěstí a spokojené manželství.Vrcholem večera je pak ohňostroj s hudebním podkresem, který se odpaluje z motu Ludvíka I. a z okolních lodí o půlnoci. Ohňostroj se krásně zrcadlí na hladině řeky Douro a tuhle podívanou si nenechají ujít tisíce až desetitisíce lidí.

Dozněním ohňostroje však oslavy nekončí, v Portugalsku se slaví až do rána, kdy navíc někteří Portugalci tradičně skáčou do řeky či do moře.

Neobyčejnou podívanou jsou pak také závody tradičních lodí, které přepravovaly portské víno z údolí řeky Douro do Vila Nova de Gaia, na druhém břehu. Takzvaná regatta probíhá 24. června odpoledne. Lodě vyplouvají proti proudu z ústí řeky Douro až k mostu Ludvíka I.

S tímto svátkem se pojí i další zajímavé tradice, s tou nejvtipnější se pojí pískající gumová kladiva tzv. martelos. Bouchnutím tímto kladivem do hlavy vyjadřujete tento den člověku náklonost, dnes už se však po sobě těmito kladivy ohání pro zábavu všichni, i neznámí kolemjdoucí. Mezi další tradice patří, stejně jako v Lisabonu, obdarovávání se bazalkou v květináči.

Byli jste někdy součástí těchto portugalských slavností? Podělte se námi o Vaše zážitky!