CO MAJÍ SPOLEČNÉHO PORTO A HARRY POTTER?

Skalní fanoušci této knižní ságy budou při čtení článku zřejmě jen souhlasně pokyvovat hlavou, ostatní čtenáře ale možná ledasco překvapí. Autorka tohoto bestselleru J. K. Rowling v druhém největším portugalském městě žila mezi lety 1991 a 1993, a dokonce se tam provdala za portugalského novináře Jorgeho Arantese a porodila dceru Jessicu.

Rowling přijela do Porta po smrti své matky, která několik let neúspěšně bojovala s roztroušenou sklerózou. Cítila, že potřebuje změnit prostředí, které ji matku tolik připomínalo. V novinách narazila na inzerát, že na jazykové škole Encounter English v Portu hledají učitele angličtiny pro odpolední a večerní kurzy.

Ačkoli příběh o mladém kouzelníkovi se jí vynořil v hlavě už dva roky předtím během cesty vlakem do Londýna, rozhodla se, že si nedokončený rukopis vezme s sebou a mezi vyučováním příběh chlapce, který se také vyrovnává se ztrátou rodičů, dokončí.

V ulicích města i v jeho kavárnách začala hledat inspiraci při psaní prvního dílu Harry Potter a kámen mudrců. Zastavit se můžeme už u samotného názvu této knihy, ten s největší pravděpodobností vznikl poté, co se autorka seznámila s básní Pedra Filosofal (Kámen mudrců) od portugalského autora Antónia Gedeãa z roku 1956, se kterou ji možná seznámil její muž, jelikož vášeň pro literaturu je spojovala.

Další nápadnou spojitostí je jméno nejvyššího představitele diktátorského režimu v Portugalsku, Antónia de Oliveira Salazara, se stvořitelem Tajemné komnaty – Salazarem Zmijozelem.

Pojďme si nyní už představit ta nejzásadnější místa, která se pravděpodobně do této ságy také promítla.

Knihkupectví Lello& Irmão

Nejkontroverznějším místem je toto patrové knihkupectví s unikátním schodištěm. Ačkoli J. K. Rowling prohlásila, že zde nikdy nebyla, jelikož ani nevěděla o jeho existenci, jeho atmosféra až nápadně připomíná atmosféru prodejny knih Krucánky a kaňoury v Příčné ulici či školní knihovnu v Bradavicích. Spousta lidí i po prohlášení samotné autorky odmítá věřit tomu, že by někdo, kdo miluje literaturu a osmnáct měsíců pobýval v Portu, na tento obchod nenarazil. Knihkupectví, které začalo v roce 1906 jako rodinný podnik dvou bratrů, dnes díky jeho kouzelné atmosféře navštíví tisíce turistů ročně.

Kavárna Majestic

Druhým nejproslulejším místem vztahující se k této spisovatelce je kavárna z roku 1921 na nákupní třídě Rua de Santa Catarina, která se drží na žebříčku deseti nejkrásnějších kaváren světa. Toto místo se od svého počátku stávalo vyhledávaným útočištěm básníků, spisovatelů, herců, filozofů i politiků. Rowling potvrdila, že sem chodila knihu psát. Říká se, že zde dokonce vznikly nejzásadnější kapitoly jako třeba Zrcadlo z Erisedu anebo že zde knihu dopsala.

Portská univerzita

Další nezvratným důkazem o tom, že město spisovatelku opravdu inspirovalo, je jeho univerzita, především tedy její studenti, jejichžtradiční uniformu tvoří dlouhéčerné peleríny.Kromě toho se v zemi díky největšímu portugalskému básníkovi 20. století, Fernandu Pessoovi, dostaly do obliby černé kulaté brýle. Je to jen náhoda, že právě tyto brýle proslavil i Harry?

Prodejna kartáčů Escovaria de Belomonte

Přátelský rodinný obchod s ručně vyráběnými kartáči a košťaty byl otevřen v roce 1927 a dost možná inspiroval obchod Prvotřídní potřeby pro famfrpál, v jehož výloze Harry obdivoval své vysněné koště Kulový blesk. Majitel obchodu tvrdí, že Rowlingová u nich opravdu dvakrát byla, ještě v době, kdy ho vedl jeho tchán. Proto si také později v obchodě jedno malé létající koště jako připomínku vystavili.

Lví kašna Fonte dos Leões

Tento impozantní vodní prvek se nachází před rektorátem univerzity na náměstí Praça de Gomes Teixeira. Její konstrukcí byla pověřena francouzská firma, která ji dokončila roku 1882. Jedná se o opravdu monumentální dílo o průměru 8 metrů a výšce 6 metrů zdobené čtyřmi okřídlenými lvy. Pokud jste v Portu, rozhodně ji nemůžete přehlédnout. Necháme tedy opět k úvaze, jak moc velká je náhoda, že lev je centrálním motivem ve znaku nebelvírské koleje .

Zahrady Palácio de Cristal

V těchto rozsáhlých zahradách se prý autorka často procházela a možná, že tady i napsala některé kapitoly. Fanoušci věří, že tento park byl inspirací pro tajemnou atmosféru Zapovězeného lesa.

Věž Torre dos Clérigos

Další polemika vzniká ohledně věže kostela Clérigos. Údajně mohla sloužit jako inspirace pro astronomickou věž školy čar a kouzel v Bradavicích. Ze 75 metrů vysoké věže barokního kostela je nádherný výhled na celé město.