JAK SE SLAVÍ VELIKONOCE V PORTUGALSKU?

Velikonoce  neboli Páscoa  jsou v Portugalsku hned po Vánocích tím nejdůležitějším svátkem. Portugalsko vždy bylo velmi silně katolicky orientovanou zemí a Velikonoce tu tak mají odnepaměti především náboženský rozměr.

Velikonoční svatý týden (portugalsky Semana Santa) často připomíná jakýsi pietní karneval, který se slaví převážně pod širým nebem náboženskými procesími a biblickými rekonstrukcemi v historických kostýmech.

Celé to ale zpestřuje hudba, tanec, ohňostroje a další doprovodné akce a akce pro děti.

PODARUJTE KMOTRA

Velikonoční oslavy začínají na Květnou neděli neboli Domingo de Ramos. V Portugalsku je v tento den tradicí, že kmotřenci dávají svým kmotrům kytice a jiné dárky.

O velikonoční neděli je pak řada na kmotrech, aby toto gesto opětovali, nejčastěji se darují mandle v cukru nebo čokoládě, ale také čokoládová vajíčka a další sladkosti.

Čokoládová vajíčka jsou dnes v Portugalsku stejně všudypřítomná jako kdekoli jinde v západním světě, novodobým zvykem je i hledání čokoládových pamlsků, na zahradě.

Pokud byste chtěli letos pojmout Velikonoční nadílku po portugalsku, navštivte náš e-shop s nabídkou velikonočních výslužek z portugalskcýh produktů na www.zportugalska.cz/velikonoce.

PROCESÍ

První procesí začínají také už na Květnou neděli, kdy se oslavuje Ježíšův vjezd do Jeruzaléma.  Průvod, v jehož čele kráčejí hudebníci, církevní hodnostáři  a farníci nesoucí nosítka s postavou Krista, je obíhán spoustou dětí, které drží tabulky s citáty z Bible nebo svíčky.

Ulice bývají posypané květinami a z oken a balkonů visí dlouhé barevné látky.

Nejokázalejší je ale bohoslužba připadající na Zelený čtvrtek, kdy se průvod vydá po 14 zastaveních křížové cesty. Hlavními postavami jsou tentokrát  farricocos– muži ve špičatých kuklách, odění do fialových tunik.

HOST DO DOMU, BŮH DO DOMU

Na vsích o Velikonoční neděli kněží po mši obchází dům od domu, mají s sebou zvonce, kříže a nádoby se svěcenou vodou. V domácnostech kněz rodinám žehná výměnou za drobné dárky a pohoštění jako jsou mandle nebo třeba portské víno. V portugalštině se této velikonoční návštěvě říká compasso.  

V tento den se také v kostelech světí  stužkami ozdobené větvičky olivovníku-palmitos. Ty si pak lidé nechávají doma po celý rok, jako ochranu proti všemu zlému.

RODINNÉ SVÁTKY

Velikonoce jsou v Portugalsku především rodinným svátkem. Příbuzní se schází  u slavnostně prostřeného stolu, a jelikož na Velký pátek nejí maso, v neděli si to vynahrazují pečeným jehnětem a spoustou sladkých zákusků.

Velikonoční pondělí není v Portugalsku oficiálním státním svátkem, nicméně mnoho lidí si bere volno, aby mohli strávit více času s rodinou na piknicích a dalších venkovních aktivitách. Velikonočním pondělím v neposlední řadě začíná v Portugalsku i sezona  býčích zápasů.

A CO VAJÍČKA?

Vařená vejce se používají jako součást tradičního velikonočního folaru, ale jinak se s nimi setkáme v mnohem menší míře než v jiných zemích.

Tento portugalský chléb se připravuje na severu země naslano, kde se plní vepřovým masem, šunkou a dvěma druhy tradičních klobás, a na jihu země ho jedí nasladko se skořicovo-medovo-citronovou náplní.

V některých regionech se do jeho středu vkládá uvařené vejce ve skořápce, které představuje symbol života.

KAM SE ZA OSLAVAMI VYDAT?

1) Během svátků putují tisíce poutníků do biskupského města Braga, kterému se přezdívá portugalský Řím. Kromě nejstarší katedrály v zemi se zde nachází více než třicet kostelů a nedaleko města také významné poutní místo Bom Jesús do Monte. Na vrchol tohoto kopce vede křížová cesta a  dlouhé schodiště, které ožívá řadou  slavností, poutí a procesí.

2) V Óbidos, středověké vesničce obehnané hradbami patří oslavy Semana Santa k nejživějším v Portugalsku, trvají dokonce dva týdny. V noci se zde konají průvody s pochodněmi a přes den se zde odehrávají představení zachycující život Ježíše Krista.

3) Pokud budete na Velikonoce v jižním Portugalsku, vydejte se do Loulé  zde se o velikonoční neděli koná slavnost Festa da Mãe Soberana, při níž osm mužů v bílém oblečení nese sochu Panny Marie do kostela São Francisco za doprovodu kapely. Následuje mše pod širým nebem a závěrečný ohňostroj.

Feliz Páscoa!

Vaše AMOTEPORTUGAL