50 LET OD KARAFIÁTOVÉ REVOLUCE

Most 25. dubna jsme Vám tu už představovali. Věděli jste ale, že původně nesl jméno portugalského diktátora Salazara? Po Karafiátové revoluci název změnil, aby oslavoval cestu Portugalska k demokracii.

Samotná revoluce nese název po květinách, které lidé dávali vojákům do hlavní pušek a do klop uniforem. Její průběh byl rychlý a relativně poklidný, i když pět obětí na životech si vyžádala. Ukončila tak jednu z nejstarších evropských diktatur, která trvala celých 48 let. Portugalsko tak téměř po půl století tvrdého režimu zrušilo cenzuru, propustilo politické vězně, sepsalo novou ústavu a uspořádalo svobodné volby. 

Není divu že 25. duben je v Portugalsku státním svátkem a v Lisabonu probíhají velké oslavné akce.

Po celé zemi pak také rádia a televize pouští hymnu této revoluce kterou se stala píseň Grandola Vila Morena od do té doby zakázaného autora Zeca Alfonsy.

Když tato píseň zazněla v portugalském rádiu v noci z 24. na 25. dubna roku 1974 dala revoluční dění do pohybu.

Letos můžete v rámci tohoto významného výročí navštívit výstavu fotografií, plakátů, dokumentů a výstřižků z tisku v pražském centru portugalské kultury Instituto Camoes s názvem „50 kroků ke svobodě: Portugalsko od diktatury k revoluci.“

Vstupné na výstavu je zdarma a potrvá až do 4. května.