JAK SE SLAVÍ VÁNOCE V PORTUGALSKU?

Ačkoli se portugalské Vánoce zase tolik neliší od těch našich, je tu pár zajímavých rozdílností a kuriozit, které Vám v dnešním článku představíme.

Široké rodiny spolu většinou tráví oba dva dny 24 i 25. prosince. Do svých domovů se tedy rozchází až na první svátek vánoční večer.       26. prosince je už totiž pracovní den.

ŠTEDROVEČERNÍ VEČEŘE

Nejdůležitější dnem je pro Portugalce, stejně jako pro nás, 24. prosinec, který většina rodin tráví pohromadě. Štědrovečerní večeře, které se říká Consoada se podává kolem osmé hodiny večer a servíruje se při ní národní jídlo  – pečená treska bacalhau.

Někde se ale setkáte s chobotnicí, jehněčím nebo krocanem, to vše je doplněno vařenými bramborami a velkou porcí zeleniny zalitou olivovým olejem.

Kolem desáté hodiny se servíruje dezert jako třeba sladká rýže arroz doce, koblížky sonhos či filhoses či oblíbené toustíky rabanadas. K dezertům si Portugalci s oblibou dávají i likéry, ať už je to ginja nebo portské víno.

BOLO REI

Nejtypičtějším dezertem 24. prosince je ale takzvaný královský dort– Bolo Rei. Poprvé upekli Bolo Rei v lisabonské cukrárně Confeitaria Nacional v roce 1870. Podobný zákusek má ale původ už v době římské, kdy oslavoval příchod nového roku a tří králů. Tento zákusek má tvar naší bábovky, ale konzistencí spíše připomíná vánočku.

Tento dezert má symbolizovat dary, které tři králové donesli Ježíškovi – opečená kůrčička symbolizuje zlato, kandované ovoce myrhu a vůně dortu kadidlo.

Každý koláč má uvnitř jednu fazoli, které se říká fava. Už prý tři králové na své cestě do Betléma potkali pekaře, který jim dal pečivo s fazolí uvnitř, a řekl jim, že ten, kdo bude mít fazoli ve svém kousku, může prý dát jezulátku dary jako první. Dnes platí, že ten, na koho fazole vyjde, kupuje nebo peče dort příští rok.

PŮLNOČNÍ MŠE

Jelikož jsou Portugalci vesměs silně věřící národ  půlnoční mše, které se říká missa de galo se těší velké oblibě.  Během bohoslužby je vynesen obraz Ježíška a všichni stojí ve frontě, aby ho mohli políbit. Obraz se pak umístí do betléma uvnitř kostela.

Mnoho rodin si dárky rozdává až po mši. Čas po večeři tak tráví třeba hraním karet a stolních her.

JESLIČKY

Téměř v žádné domácnosti nechybí betlém neboli presépio. Lidé si je vystavují i na zahradách, uvidíte je ale především v kostelech a před nimi,  někde ale dokoncev i uprostřed kruhových objezdů.

Figurku Ježíška lidé do betlému vkládají až při návratu z půlnoční mše. Když děti figurku v jesličkách najdou, znamená to, že dostanou dárečky.

KDO NOSÍ DÁRKY?

Mnoho Portugalců zdobí stromeček již 1. prosince, protože ten den mají státní svátek (Obnovení nezávislosti na španělském království v roce 1640). Dárky, které si pod stromečkem rozdávají kolem půlnoci po návratu ze mše jsou takzvané rodinné dárky.

Dětem ale nosí dárky i Santa (Pai Natal) ráno 25. prosince a nadělí jim je do punčoch nebo pod stromeček. Pro zlobivé děti  ale v punčochách ráno čekají  jen brambory.

BANÁNOVÝ STROM

Tradice se v Portugalsku trochu liší v závislosti na regionu nebo městu. Unikátní tradici má severoportugalské město Braga, kde se lidé schází v Casa das Bananas na Rua do Souto, kde na Štědrý den jedí banány a pijí víno moscatel.

Tato tradice vznikla úplnou náhodou, asi před 40 lety.

Jedna z legend říká se, že si majitel obchodu s banány postavil na svátky svůj stánek na ulici před obchod hned vedle prodejce muškátového vína.

Jeden ze zákazníků si objednal od obou prodejců a tuto kombinaci si natolik oblíbil a zpopularizoval,  že se stala vánoční tradicí celého města.

VÁNOČNÍ POLENO

Na severu a ve středu země se také tradičně na štědrý večer zapalují ve městech táboráky, které mají hořet až do rána. Říká se jim Fogueiras do Galo a zapalují se po půlnoční mši, aby jezulátku zahřály nohy.

Poprvé zmiňuje vánoční poleno Martin Dumiense, biskup z Bragy, v 6. století ve spise De correctione rusticorum. Píše, že lidé v jeho diecézi vylévají na špalek v ohništi víno a pokládají na něj ovoce.

Tyto působivé ohně jsou způsobem, jak oslavit a přivítat slunce  v souladu se starými pohanskými oslavami. Měly ale také zajistit plodnost a ochranu.

HÁZENÍ KAŠTANŮ

Ve městě Aldeia Viçosa  mají také zajímavý zvyk. Odpoledne 26. prosince se lidé schází na náměstí a z kostelní věže hází kaštany do zbytků ohniště.

Jedná se o odkaz na jednu starou bohatou ženu z města, která kdysi darovala jeho obyvatelům kaštany  a víno výměnou  za slib, že se za ni budou během Vánoc modlit.

Doufáme, že jste se o portugalské kultuře dozvěděli zase něco nového a přejeme Vám Veselé Vánoce a pohodové svátky.

Feliz Natal!

Vaše AMOTEPORTUGAL