POUTNÍ ZÁJEZD PORTO & SANTIAGO DE COMPOSTELA: 5.-10. 9. 2024

Cena: 18 890 Kč

5. 9. 2024: Guimarães + Bom Jesús

Přílet z Vídně do Porta ve 13:55 se na letišti setkáte s průvodcem. Přejezd do města Guimarães nazývaného kolébkou Portugalska, jelikož se stalo rodištěm prvního portugalského krále Alfonsa I. Dominantou města je hrad São Miguel z 10. století. Středověké uličky a náměstí vypadájí jako zakonzervovány v čase, pročež se zapsaly na seznamu UNESCO.
Na hlavním náměstí Largo da Oliveira je stejnojmenný kostel, který dostal jméno po olivovníku, který tu roste už od 14. století. Můžete také využít možnosti prohlídky vinařství a degustace zeleného vína, tak typického pro oblast severního Portugalska.

 • hrad São Miguel

 • degustace zeleného vína

  degustace zeleného vína

 • náměstí Largo da Oliveira

Další zastávkou je poutní místo Bom Jesus do Monte, které se rozkládá na svahu kousek od Bragy. Nachází se zde kostel s monumentálním barokním schodištěm a impozantním výhledem do údolí. Na kopec ke kostelu lze vyjet hydraulicky poháněnou lanovkou, která zde k tomuto účelu slouží již od 19. století. Následuje nocleh v okolí tohoto poutního místa a večerní mše.

 • lanovka na Bom Jesús

 • barokní schodiště

  barokní schodiště

 • Bazilika

6. 9. 2024: Braga + Ponte da Barca + Castro Laboreiro

Ráno navštívíme mariánskou svatyni  Satuário de Sameiro  založenou v 19. století vikářem z Bragy a dokončenou ve století 20. Možnost ranní mše.

Následně se přesuneme do města Braga přezdívaného portugalský Řím, které se nachází asi 60 km severně od Porta a je církevní rezidencí a správním střediskem regionu Minho. Je to nádherné historické město s množstvím zajímavých kostelů a paláců převážně z 18. století. Za zmínku stojí zejména bývalý arcibiskupský palác, který se začal stavět již ve 14. století nebo katedrála Sé, která pochází z 12. století a je tak nejstarší v zemi a také zahrady Sv. Barbory založené už v 17. století.

 • Katedrála Sé

 • zahrady Santa Bárbara

  zahrady Santa Bárbara

Další zastávkou je Ponte da Barca, malé a skutečně okouzlující portugalské městečko ležící na břehu řeky Lima a na úpatí národního parku Peneda-Geres . Je součástí zelené a svěží oblasti Alto Minho a také slavné vinařské oblasti Vinho Verde.

Název města pochází od lodi (barca), kterou lidé používali k přepravě věcí z jedné strany řeky Lima na druhou, než postavili most. Ikonický kamenný středověký most z 15. století je bezesporu dominantou města. V historickém centru se pak nachází dva kostely: Igreja de São João Baptista a Igreja da Misericordia. Na náměstí najdete také starý trh z 18. století a pranýř ze století šestnáctého.

 • historické město Ponte da Barca

 • most přes řeku Lima

  most přes řeku Lima

Oblast severního Portugalska a španělské Galicie je také známá pro velké kamenné sýpky stojící na nohách jako chaloupka baby jagy na muří nožce. V Portugalsku se jim říká espingueiros, díky nim mohli místní lidé uchovat sklizeň v suchu a ubránit ji před škůdci. Kamenná stavba také působí jako termostat udržující úrodu v konstantní teplotě.
Nejstarší ze sýpek pocházejí z konce 18. století. Proslulá je jimi i vesnička Lindoso, kde se zastavíme. Mimo ně si tady můžete prohlédnout hrad z roku 1278 a pokochat se výhledy na místní přehradu ležící na hranici se Španělskem.

 • sýpky espingueiros

 • středověký hrad

  středověký hrad

Centrem severní oblasti národního parku Peneda-Geres je městečko Castro Laboreiro s ruinami středověkého hradu z 12. století. V okolí města i v dalších oblastech parku jsou ale stopy ještě staršího osídlení.

Svůj původ má v této oblasti i několik specifických plemen zvířat, která se přizpůsobila životu ve zdejších podmínkách. Početný byl dříve portugalský pastevecký pes, který chránil stáda dobytka před vlky a dalšími predátory. Portugalci jsou pyšní i na zdejší plemeno hovězího dobytka barrosa, chráněné Evropskou unií jako tzv. původní plemeno. Pohybu v horském terénu se přizpůsobil také malý kůň garrano. I přes malý vzrůst disponuje velkou silou, a tak je po staletí využíván jako dopravní prostředek i pro práci na polích.

Následuje večerní mše a nocleh v hotelu přímo v Castro Laboreiro.

 • národní park Peneda-Geres

 • ruiny středověkého hradu

  ruiny středověkého hradu

7. 9. 2024: Santiago de Compostela

Santiago de Compostela získalo své jméno podle legendy, která praví, že v roce 813 poustevník Pelagio ze své poustevny uviděl, jak z nebe padají hvězdy do místního lesa. Svěřil se biskupovi, který se svou družinou v tom místě objevil tři hroby – apoštola Jakuba (Santiaga) a jeho dvou žáků. Jméno města tak mohlo být odvozeno z latinského compostitum tellus (hřbitov) anebo z campus stellaes (hvězdné pole). Od 9. století, kdy zde byla na příkaz krále vystavená malá svatyně a později bazilika se k ostatkům sdružovaly různé řády, dokonce sem biskup přesunul své sídlo a postupně začalo vznikat jedno z nejznámějších měst světa. Město je bohaté jak na historii tak na množství univerzitních budov, kostelů a kláštěrů mnoha různých řádů.

Hlavním cílem je náměstí Obradoiro a původně románská katedrála z 12. století, která byla ve století osmnáctém barokně přestavěna a jejíž průčelí a věže tak nadchnou každého, kdo do města přijde. V katedrále budete moci vystoupat na oltář a nebo naopak sejít pod něj k ostatkům sv. Jakuba.

 • katedrála Sv. Jakuba

 • náměstí Obradoiro

  náměstí Obradoiro

Navštívíme i městkou tržnici mercado Abastos, kde se seznámíte s řadou typických galicijských produktů, zejména krémových i bylinkových likérů, zákuskem tarta de Santiago, sýrem tetillas, kdolouvou marmeládou, vínem albariňo či národní pochoutkou – chobotnicí a papričkami padrón.

Městké uličky lemují především řady šperkařských obchodů s předměty z drahého kamene azabache. Zpracování azabache, neboli ganátu, bylo a je jedno z nejdůležitějších řemesel, kterému se Galicijci věnují už od 13. století. Tento sytě černý kámen vznikl rozkladem dřeva a slouží jako ochrana před přízraky a uřknutím. Lákat Vás budou i ochody se stříbrem a filigrány, náboženskými předměty i mušlemi concha, symbolem svatojakubské cesty.

Nakonec se budete se moci projít v parku Alameda, který nabízí úchvatný výhled na katedrálu či navštívit jedno z mnoha muzeí. Večer nás čeká mše v kostele v historickém centru města a ubytování na hotelu.

 • tržnice Abastos

 • park Alameda

  park Alameda

8. 9. 2024: Viana do Castelo + ústí řeky Douro

Viana do Castelo leží na pobřeží Atlantiku, v místě ústí malebné řeky Limy. Svého času bývala dokonce největším portugalským přístavem a to zejména v 15. a 16. století, kdy město žilo výrobou lodí pro zámořské objevitelské výpravy.

Někdejší slávu dnes připomínají loděnice a vysloužilá loď Gil Eannes, kdysi nemocniční loď, sloužící rybářům lovící tresky u břehů Kanady, kterou můžete navštívit. V roce 1984 byla vyřazena z provozu a roku 1997 prodána do šrotu. Místní komunita se ale spojila, aby loď zachráněnou ze šrotiště vrátila zpět domů. Po rozsáhlých restaurátorských pracích zakotvila ve starém obchodním přístavu města.

K dalším zajímavostem Viany do Castelo patří řada kostelů, jejichž věže vytvářejí nezaměnitelné panorama města. K nejstarším z nich patří gotická katedrála z 15. století, k nejnovějším pak Chrám svatého srdce Ježíšova na vrchu Monte de Santa Luzia. Chrám byl postaven v první polovině 20. století a výtahem se můžete vyvézt až do věže, odkud je krásný výhled na město, údolí řeky Lima a široké pobřeží Atlantiku. Za kostelem jsou i odkryté vykopávky keltského sídliště ze 4. století př. n. l. – Citania de Santa Luzia.

 • loď Gill Eanes

 • chrám Svatého srdce Ježíšova

  chrám Svatého srdce Ježíšova

Nakonec se přiblížíme k Portu. Podél řeky Douro se dostaneme k jejímu ústí, kde můžete sledovat, jak se vlévá do oceánu. Podél ceánu a městských pláží s promenádami se dostaneme až do rybářského městečka Matosinhos, kde lze vyzkoušet delikatesy místních rybářských restaurací, přiravované na obrovských grilech přímo na ulici před restaurací. Výlet je možné také spojit se smočením se na pláži. Následovat bude transfer do Porta a ubytování na hotelu.

Jeden z večerů strávených v Portu se uskuteční večerní mše, druhý budete moci povečeřet v mísntí pivnici a ochutnat tak  tradičního jídlo z Porta-francezinhu  (zapečený toust se sýrem, šunkou a hovězím masem přelitý omáčkou z piva, rajčat, hořčice a papriček piri piri).

 • Foz: ústí Doura do oceánu

 • rybářské městečko Matozinhos

  rybářské městečko Matozinhos

9. 9. 2024: Celodenní Porto

Křivolakými uličkami sestoupíte až k malebné promenádě čtvrti Ribeira, která se rozléhá podél břehů řeky Douro a tvoří kolorit města. Ribeira je charakteristická tenkými vysokými domy veselých barev, kavárničkami a bary a pro svůj nezaměnitelný kolorit se zapsala na seznamu světového dědictví UNESCO. Vychutnat si zde můžete třeba míchaný nápoj porto tonik.

Program se zaměří na portské víno. Z Ribeiry se nám naskýtá pohled na barcos rabelo – staré dřevěné lodě, které dříve sloužily k přepravě sudů s vínem z vinic v údolí řeky Douro do sklepů na druhé straně řeky, ve Vila Nova de Gaia a dnes městu přidávají na atmosféře. Budete moci využít možnost ochutnat si pravé portské víno přímo ve sklípku i podniknout hodinovou plavbu pod všemi slavnými portskými mosty s výhledem na romantické město. Porto zdobí především ikonický most Ludvíka I., jehož architektem byl žák samotného Eiffela a most Maria Pia, jehož stavbu řídil Gustave Eiffel sám.

 • promenáda Ribeira

 • Plavba po řece Douro

  Plavba po řece Douro

 • Degustace portského vína

Neminete ani typický dekorativní prvek – modro-bílé kachličky azulejos. Ty zdobí fasády místních domů i kostelů. Překrásnou ukázkou je například kostelík Carmo nebo historické vlakové nádraží São Bento na jehož výzdobu bylo použito přes 20 tisíc kachliček, které zobrazují nejdůležitější historické události města. Prohlédnete si katedrálu z 12. století, vyhlídkovou věž Torre dos Clérigos, která patří ke stejnojmennému kostelu, a na kterou budete moci vystoupat a mít tak Porto jako na dlani, i malý gotický kostelík São Francisco, který je unikátní svým zlatým interiérem. Další zajímavostí města je také knihkupectví Lello e Irmão, které pochází z 19. stol a je údajně nejkrásnějším na světě.

 • nádraží São Bento

 • věž Torre dos Clérigos

  věž Torre dos Clérigos

 • katedrála Sé

10. 9. 2024: Odlet do Vídně

Odjezd na letiště, kde se rozloučíte se svým průvodcem a následuje odlet ve 13:05 hodin zpět do Vídně.

Cena:

18 890 Kč

Cena zájezdu:

Cena zahrnuje: 5x ubytování v hotelu 3* se snídaní, transfery po celou dobu -včetně letištních, česky/slovensky mluvicí průvodce po celou dobu zájezdu,  duchovní doprovod, pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje: Zpáteční letenku Vídeň -Porto + 10 kg zavazadlo (aktuálně cca 105 eur za jednu cestu), příplatek za jednolůžkový pokoj, obědy a večeře, komplexní cestovní pojištění, pobytová taxa v Portu 2  euro/os/noc (platí se při příjezdu), individuální vstupné do památek, jízdu lanovkou, plavby na lodičkách, degustace

Předběžné ceny vstupného a jízdného: Plavba pro řece Douro 15 euro/os., večeře v pivnici s ochutnávko tradičího jídla francezinha 28 euro/os., sklípky s portským vínem 15 euro/os, knihkupectví Lello 8 euro/os, Vež Clérigos 8 eur/os, návštěva vinařství s ochutnávkou 2 druhů zeleného vína a snack 25 euro/os., muzeum katedrály Santiago 12 Eur/os, historické univerzitní budovy Santiago 7 eur/os, loď Gil Eanes 5 eur/os,

 • cena leteckých zájezdu se může měnit v průběhu prodeje kvůli změnám cen letenek dané letecké společnosti. Změna ceny se netýká již uzavřených smluv. Proto neváhejte a kupte si zájezd včas.
 • ceny vstupného jsou určené pro dospělpou osobu, v některých případech bývá pro seniory a mladistvé sleva

Doplňující informace:

 • zájezd pořádá CK Kučera
 • časy letů určuje letecká společnost a mohou se měnit, přesné časy odletu a příletu budou upřesněny v pokynech před zájezdem,
 • program příletový a odletový den může být přizpůsoben letovým řádům a jiným okolnostem
 • podmínky přepravy zavazadel  Vám zašleme v pokynech k zájezdu
 • změna programu v důsledku nečekaných nebo nepředvídatelných okolností ve městě a během výletů je vyhrazena
 • v případě individuálního zájmu můžete absolvovat jen vybranou část programu a sejít se později na určeném místě srazu nebo se vrátit na hotel samostatně
 • průvodce neprovádí klienty uvnitř památek
 • zájezd není vhodný pro osoby s výrazně omezenou schopností pohybu

PORTO počasí

ZPESTŘETE SI PROHLÍDKU JEDINEČNÝMI ZÁŽITKY

PLAVBA PO ŘECE DOURO

Hodinová plaba po řece Douro pod všemi šesti mosty s výhledem na malebou Ribeiru a sklípky na durhém břehu ve Vila nova de Gaia. Výklad je tlumočen do pěti světových jazyků.

SKLÍPKY S PORTSKÝM VÍNEM

Komentovaná prohlídka sklípků s degustací portského vína ve Vila Nova de Gaia, kde se dozvíte vše o původu i zpracování tohoto nápoje tak spjatým s městem Porto.

FRANCEZINHA

Oběd v pivnici s ochutnávkou tradičního jídla francezinha  (zapečený toust se sýrem, šunkou a hovězím masem přelitý omáčkou z piva, rajčat, hořčice a papriček piri piri).

PLAVBA MEZI VINICEMI

Hodinová plavba v tradiční dřevěné lodi po řece Douro mezi vinicemi. Plavbu si lze zpříjemnit i sklenkou portského vína.

JÍZDA HISTORICKOU LANOVKOU

zažijte jízdu historickou lanovkou z 19. století, která je jako jediná na světě stále poháněná vodou. Dvě kabiny se střídají v jízdě nahoru a dolů tak, že se do podvozku jedné z nich napustí nahoře voda a ona pak svou vahou při jízdě dolů vytáhne nahoru protijedoucí kabinu.

NÁVŠTĚVA VINAŘSTVÍ

Údolí řeky Douro je jeden z nejstarších chráněných vinařských regionů na světě, který dnes naleznete i na seznamu památek UNESCO. Zhruba osmdesát kilometrů od Porta, proti proudu řeky Douro se na 25 000 lidí věnuje pěstování pravého portského vína na svazích pokrytých terasami vinic a hospodářskými domy zvanými quintas. Víno se v oblasti pěstuje již bezmála dva tisíce let a vy se při prohlídce vinice doplněné o degustaci můžete dozvědět vše o vínech z tohoto regionu.

Poptávka