PORTO + LISABON: 12.-17. 9. 2024

Cena: 35 410 Kč (1 399 euro)

12. 9. 2024: Porto – Ribeira i horní město

Po příletu v 9:25 hodin nás čeká panaromatická projíždka podél čtvrti Foz, kde ústí řeka Douro do oceánu. Zde se můžete občerstvit brunchem na pláži a prohlídkou pevnosti fortaleza. Následně dojedeme až k malebné  promenádě čtvrti Ribeira, která se rozléhá podél břehů řeky Douro a tvoří kolorit města. Ribeira je charakteristická tenkými vysokými domy veselých barev, kavárničkami a bary a pro svůj nezaměnitelný kolorit se zapsala na seznamu světového dědictví UNESCO.  Vychutnat si zde můžete třeba míchaný nápoj porto tonik.

Z Ribeiry se nám naskýtá pohled na Barcos Rabelo – staré dřevěné lodě, které dříve sloužily k přepravě sudů s vínem z vinic v údolí řeky Douro do sklepů na druhé straně řeky, ve Vila Nova de Gaia, a dnes městu přidávají na atmosféře. Budete moci využít možnostpodniknout hodinovou plavbu pod všemi slavnými portskými mosty s výhledem na romantické město. Následně budete moci ochutnat typický pokrm francezinha, který je možné poobědvat v místní pivnici.

 • Foz: ústí Doura do oceánu

 • promenáda Ribeira

  promenáda Ribeira

Po obědě následuje prohlídka horního města. Navštívíme historické vlakové nádraží São Bento na jehož výzdobu bylo použito přes 20 tisíc modro-bílých kachliček azulejo, které zobrazují nejdůležitější historické události města.  Prohlédnete si katedrálu Sé z 12. století, odkud je krásný výhled na město, i vyhlídkovou věž Torre dos Clérigos, která patří ke stejnojmennému kostelu.

Porto zdobí především ikonický most Ludvíka I., jehož architektem byl žák samotného Eiffela. Přes tento most přejdeme na druhou stranu, do Vila Nova de Gaia, kde budete mít možnost prohlídky sklípků s portským vínem i s degustací.

 • nádraží São Bento

 • Katedrála Sé

  Katedrála Sé

 • Torre dos Clérigos

13. 9. 2024: celodenní výlet Braga + Guimarães

Návštěva historického města Braga přezdívaného portugalský Řím, které se nachází asi 60 km severně od Porta a je církevní rezidencí a správním střediskem regionu Minho. Je to nádherné historické město s množstvím zajímavých kostelů a paláců převážně z 18. století. Za zmínku stojí zejména bývalý arcibiskupský palác, který se začal stavět již ve 14. století nebo katedrála Sé, která pochází z 12. století a je jednou z nejstarších v zemi.  Na svahu kousek od Bragy se nachazí velkolepé poutní místo Bom Jesus do Monte – kostel s monumentálním barokním schodištěm a impozantním výhledem do údolí. Na kopec ke kostelu lze vyjet hydraulicky poháněnou lanovkou, která zde k tomuto účelu slouží již od 19. století.

 • Katedrála Sé

 • zahrady Santa Bárbara

  zahrady Santa Bárbara

 • lanovka na Bom Jesús

Přejezd do města Guimarães nazývaného kolébka Portugalska, jelikož se stalo rodištěm prvního portugalského krále Alfonsa I. Dominantou města je hrad São Miguel, z 10. století. Středověké uličky a náměstí vypadájí jako zakonzervovány v čase, pročež se zapsaly na seznamu UNESCO. Na hlavním náměstí Largo da Oliveira je stejnojmenný kostel, který dostal jméno po olivovníku, který tu roste už od 14. století.

V okolí je možné navštívit vinařství a ochutnat takzvané zelené víno (vinho verde). Přejezd zpět do Porta a nocleh na hotelu.

 • hrad São Miguel

 • náměstí Largo da Oliveira

  náměstí Largo da Oliveira

 • degustace zeleného vína

14. 9. 2024: Aveiro + Alcobaça + Nazaré

Aveiro patří mezi portugalské klenoty. Pro množství vodních kanálů se mu dokonce přezdívá portugalské Benátky. Jako rybářská obec se proslavilo obchodem se solí a treskami. Sůl se zde těží už přes 1000 let a solné pánve můžete navštívit dodnes. Před vynálezem chlazení byla sůl jediný prostředek k uskladnění ryb, především tresek.

Jelikož se jedná o oblast říčního ústí, nachází se zde obrovská diverzita ptactva. My si atmosféru města vychutnáme při projížďce motorizovanými loďkami, kterým se říká moliceiros a které původně sloužily ke sběru chaluh pro zemědělské účely. Projížďka je doplněna o degustaci šumivého vína a ovos moles, žloutkového dezertu ve tvaru ryby, mušle či soudku.

 • plavba s degustací

 • dezert ovos moles

  dezert ovos moles

Dále nás čeká zastávka u kláštěra Alcobaça, kde se nachází největší kostel v Portugalsku, kostel Svaté Marie z Alcobaçy. Tento mnišský klášter řádu cisterciánů byl založen už za prvního portugalského krále ve 12. století a dokončen byl roku 1223. Klášter je místem posledního odpočinku krále Pedra I. a Inês de Castro, portugalské obdoby Romea a Julie, jejichž náhrobky jsou situovány naproti sobě. Ve městě Alcobaça můžete poobědvat typický pokrm Frango na púcara  a ochutnat nespočet typických klášterních sladkostí.

Na konci dne přejedeme do městečka Nazaré, které je dnes pro své nádherné pláže a vysoké vlny vyhledávaným letoviskem surfařů. Zastavíme u kaple na 100 metrů vysokém skalním útesu nad letoviskem, kde se ve 12. stol. stal díky Černé Madoně zázrak. Následně přejedeme do Lisabonu, kde se ubytujeme na hotelu.

 • klášter Alcobaça

 • rybářské městečko Nazaré

  rybářské městečko Nazaré

15. 9. 2024: Lisabon: Belém + historické centrum

Po snídani se transferem přesuneme do lisabonské čtvrti Belém, která je nejvíce spojena s obdobím portugalských zámořských objevů. Prohlídku začneme zastávkou tradiční pekárny, která již od roku 1837 peče typické portugalské sladkosti – pasteis de belém. Poté se můžeme vydat na prohlídku kláštera Sv. Jeronýma, který je fascinující ukázkou manuelské architektury, tak typické pro tuto slavnou portugalskou éru a jehož kostel se stal místem posledního odpočinku mořeplavce Vasca de Gamy.  Dále se přesuneme k Belémské věži, která je vstupní branou do Lisabonu a symbolem města. Nejvýznamnější osobnosti tohoto období, v čele s Jindřichem Mořeplavcem, připomíná Památník objevů, který bude naší další zastávkou.

Dopoledne zakončíme v Time out marketu, což je bývalý trh plný gurmánských stánků s jídlem, vínem, pivem, zmrzlinou a skvělou atmosférou, kde můžete ochutnat i typický třešňový likér ginja.   Následovat bude transfer do historického centra Lisabonu.

 • klášter Jeronymitů

 • památník objevitelů

  památník objevitelů

 • Belémská věž

Odpolední prohlídku města započneme  procházkou hlavními promenádami a přes nejkrásnější náměstí – Rossio a Figueira a dále ulicí Rua Augusta s pouličními umělci, kavárnami a elegantními obchody.  Dále se vydáme se na pěší poznávání nejstarších lisabonských čtvrtí a uliček. Uvidíte známý lisabonský výtah Santa Justa, vítězný oblouk a světoznámé obchodní náměstí neboli Praça do Comércio, kde stával královský palác, který byl však při zemětřesením v roce 1755 v podstatě srovnán se zemí, stejně jako okolní lisabonské čtvrti, kterým se říká bairros. Naopak židovsko-arabská čtvrť Alfama zůstala požárem, jenž doprovázel ono hrůzostrašné zemětřesení, téměř neporušena, proto se dodnes můžete obdivovat tradičnímu koloritu, barvám zvukům a vůním, kterými tato oblast odedávna překypuje.

Lisabon své návštěvníky za zdolání kopců odměňuje výhledy, jeden takový se Vám naskytne na vyhlídce Portas do Sol, budete se moci pokochat pohledem na kostel sv. Vincenta za hradbami či kupoli Národního Pantheonu, kde jsou pohřbeny významné portugalské osobnosti, přičemž pod sebou budete mít celou Alfamu jako na dlani. V historickém centru spatříte i hrad sv. Jiří, někdejší sídlo portugalských králů vystavěné již za maurské nadvlády v 11. století, a katedrálu Sé. To vše si vychutnáte za zvuku kolem projíždějících typických žlutých tramvají.

Večer je možné povečeřet tříchodové menu za zvuků tradiční portugalské hudby fado.

 • čtvrť Baixa a Obchodní náměstí

 • čtvrťi Bairro Alto a Alfama

  čtvrťi Bairro Alto a Alfama

 • katedrála Sé

16. 9. 2024: Sintra + Cabo da Roca + Cascais

Tento den nás čeká výlet do Sintry, pohádkového městečka uprostřed věčně zelených lesů přírodního parku Serra de Sintra. Toto kouzelné místo bylo letním útočištěm portugalských králů a šlechticů. Nachází se zde hned dva královské paláce a nespočet dalších honosných šlechtických domů a pompézních sídel umělců, cestovatelů či obchodníků, kteří se zde na kratší či delší dobu usazovali.  Město je pro svůj historický význam zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Při návštěvě Palácia Nacional, neobyčejné stavby se dvěma mohutnými komíny, spatříte nejstarší glazované kachličky azulejos, které se staly neodmyslitelnou součástí portugalské kultury. V Portugalsku se s nimi setkáte všude, pokrývají fasády domů i kostelů, lavičky v parcích i interiéry chrámů a paláců. Do Portugalska se dostaly až na konci 15. století na žádost krále Emanuela I.

 • Národní palác

 • zákusky queijada a travesseiro

  zákusky queijada a travesseiro

Případně můžete navštívit Quinta da Regaleira. Komplex si nechal postavit milionář Carvalho Monteiro jehož největšími zájmy byla astrologie, ezoterismus a okultní vědy. Oblast je zasvěcena templářskému řádu a magie na vás opravdu dýchne na každém rohu. Zahrady jsou propleteny důmyslným podzemním systémem studen a jeskyní, které údajně sloužily k iniciačnímu rituálu zednářského řádu. Poslední možností je nechat se vyvézt tuk-tukem k ikonickému paláci Palácio da Pena, který se nachází na kopci v nadmořské výšce 450 metrů. Jde o extravagantní palác, který byl vystavěn v roce 1840 jako dar královně Marii II. Od jejího manžela Ferdinanda. Jedná se o pozoruhodnou směsku gotiky, renesance a maurských prvků.

V nedaleké veničce Negrais si pak budete moci  typickou pochoutku této oblasti – sele v pepřové omáčce. Odpoledne se pak vydáme k majáku na mysu Cabo da Roca, který je nejzápadnějším pevninským výběžkem kontinentální Evropy a ve středověku byl považovaný za konec světa.  Pohled na širý oceán ze 140 metrů vysoké skály je přímo magický. Podél pobřeží lisabonské riviéry, skrze vyhlášená letoviska nejen portugalské smetánky ale i milovníky surfování a golfu, Estoril a Cascais, budete pokračovat zpět do Lisabonu.

 • Quinta da Regaleira

 • mys Cabo da Roca

  mys Cabo da Roca

17. 9. 2024: Odlet

V 7 hodin ráno přijede pro skupinu transfer  a odveze je na letiště . Odlet do Vídně v 9:35 hodin do Vídně.

Cena: 35 410 Kč (1 399 Eur)

Cena zájezdu:

Cena zahrnuje: letenku Vídeň-Porto a Lisabon-Vídeň, 1x kabinové zavazadlo do 10 kg + příruční batoh, 2x ubytování v hotelu 3* se snídaní v Portu, 3x ubytování v hotelu 3* se snídaní v Lisabonu, transfer z letiště na hotel a naopak, další autobusové transfery,  česky mluvící průvodce po celou dobu zájezdu, oběd v pivnici v Portu (předkrm, francezinha, pivo a káva), prohlídka vínných sklípků s ochutnávkou 2 druhů portského vína

Cena nezahrnuje: Příplatek za jednolůžkový pokoj 7 595 Kč (300 Eur), transfer z hotelu na letiště a naopak, obědy a večeře, komplexní cestovní pojištění UNION 3 eura/den, pobytová taxa 2  euro/os/noc (platí se při příjezdu), individuální vstupné do památek, jízdné hromadnou dopravou.

Předběžné ceny vstupného a jízdného: Plavba pro řece Douro v Portu 15 euro/os., ochutnávka zeleného vína +tapas a sýry 25 euro/os., plavba na lodi moliceiro s ochutnávkou šumivého vína + ovos moles 15 euro/os., kláštěr Jeronymitů 12 euro/os, výtahem na sochu Krista 8 euro/os, Palácio Nacional v Sintře 10 euro/os., typický oběd v Sintře (tříchodové menu- sele v pepřové omáčce) -25 euro/osoba, historická lanovka Braga 2 eura/os., tříchodová večeře s fadem 46 euro/os

Doplňující informace:

 • zájezd pořádá CK Juliš Travel
 • časy letů určuje letecká společnost a mohou se měnit, přesné časy odletu a příletu budou upřesněny v pokynech před zájezdem
 • cena leteckých zájezdu se může měnit v průběhu prodeje kvůli změnám cen letenek dané letecké společnosti. Změna ceny se netýká již uzavřených smluv. Proto neváhejte a kupte si zájezd včas
 • program příletový a odletový den může být přizpůsoben letovým řádům a jiným okolnostem
 • podmínky přepravy zavazadel  Vám zašleme v pokynech k zájezdu
 • změna programu v důsledku nečekaných nebo nepředvídatelných okolností ve městě a během výletů je vyhrazena
 • v případě individuálního zájmu můžete absolvovat jen vybranou část programu a sejít se později na určeném místě srazu nebo se vrátit na hotel samostatně
 • průvodce neprovádí klienty uvnitř památek
 • minimální počet účastníků: 15 osob
PORTO počasí
LISABON Počasí

ZPESTŘETE SI PROHLÍDKU JEDINEČNÝMI ZÁŽITKY

PLAVBA PO ŘECE DOURO

Hodinová plaba po řece Douro pod všemi šesti mosty s výhledem na malebou Ribeiru a sklípky na durhém břehu ve Vila nova de Gaia. Výklad je tlumočen do pěti světových jazyků.

JÍZDA HISTORICKOU LANOVKOU

zažijte jízdu historickou lanovkou z 19. století, která je jako jediná na světě stále poháněná vodou. Dvě kabiny se střídají v jízdě nahoru a dolů tak, že se do podvozku jedné z nich napustí nahoře voda a ona pak svou vahou při jízdě dolů vytáhne nahoru protijedoucí kabinu.

NÁVŠTĚVA VINAŘSTVÍ

Údolí řeky Douro je jeden z nejstarších chráněných vinařských regionů na světě, který dnes naleznete i na seznamu památek UNESCO. Zhruba osmdesát kilometrů od Porta, proti proudu řeky Douro se na 25 000 lidí věnuje pěstování pravého portského vína na svazích pokrytých terasami vinic a hospodářskými domy zvanými quintas. Víno se v oblasti pěstuje již bezmála dva tisíce let a vy se při prohlídce vinice doplněné o degustaci můžete dozvědět vše o vínech z tohoto regionu.

PASTEL DE NATA

Ochutnejte typický portugalský zákusek pastel de nata. Již v 19. století si na nich lidé pochutnávali v lisabonské čtvrti Belém. Od té doby se rozšířily do celého světa a staly se naprostým fenoménem. Nicméně nikde jinde nechutnají tak dobře, jako v Belému, kde se jich denně vyrobí na 10 000 kusů! Pastely jsou košíčky z listového těsta plněné žloutkovým krémem, které se zapékají, dokud nezhnědnou, a pak se ještě teplé konzumují se skořicí a cukrem.

KLÁŠTER JERONYMITŮ

Vydejte se na prohlídku kláštera Sv. Jeronýma, který je fascinující ukázkou manuelské architektury, tak typické pro tuto slavnou portugalskou éru, a jehož kostel se stal místem posledního odpočinku mořeplavce Vasca de Gamy. 

VIŠŇOVÝ LIKÉR GINJA

Ochutnejte likér ginja v tradičním baru z roku 1840, kdy si ho otevřela rodina Espinheirů, která získala do té doby tajný klášterní recept. Ginja se často servíruje v čokoládových kalíšcích, které po vypití likéru můžete sníst. Někde se podává čistá, jinde i s kousky višní. Vyrábí se bez přidaných konzervantů takzvanou macerací.

PLAVBA V MOLICEIRO

Vychutnejte si  projížďku motorizovanými loďkami, kterým se říká moliceiros, a které původně sloužily ke sběru chaluh pro zemědělské účely. Projížďka je doplněna o degustaci šumivého vína a ovos moles, žloutkového dezertu ve tvaru ryby, mušle či soudku.

VEČEŘE S ŽIVOU HUDBOU FADO

Zažijte tříchodovou večeři s ukázkou typické portugalské hudby fado. Pro Portugalce je fado vyjádřením pocitu saudades – smutku, nostalgie, touhy. Opěvuje Portugalsko a jeho zašlou slávu, ztracenou lásku, život, tradice i historii. V očích Portugalců je stále ještě možno postřehnout jiskru hrdosti na jejich národ, který v minulosti tolik dokázal, ale také stín smutku nad tím, co nelze vrátit zpět. Říká se, ze když hraje fado, nezůstane oko jediného Portugalce suché.

Poptávka