OLHÃO A RIA FORMOSA

CELODENNÍ VÝLET

Algarve je nejjižnější portugalskou provincií kulturně ovlivněnou staletími maurské nadvlády. Své výjimečné postavení si v rámci celého Portugalska uchovává dodnes. Algarve je totiž turisticky nejnavštěvovanější částí země, a to především pro klidnější a teplejší moře a 3000 hodin slunečního svitu ročně.

I z tohoto důvodu vyrostly v některých částech pobřežní části Algarve hotelové komplexy, v hlavní sezóně se totiž počet obyvatel Algarve ztrojnásobí. Ve 20. století začaly podél algarvského pobřeží vznikat  přírodní parky, aby ochránily přírodu před dopady cestovního ruchu.

Naší první zastávkou mohou být solné pánve v srdci přírodní rezervace Ria Formosa. Současný majitel se specializuje na tradiční výrobu mořské soli a pokračuje tak ve staleté rodinné tradici. Za účelem získání produktu vysoké kvality jsou k výrobě používány výhradně ruční metody, tradiční dřevěné nástroje a znalosti a moudrost předků. Sůl se vyrábí každoročně od května do konce září v malých jezírkách, kde se krystalizuje sůl odpařováním z mořské vody a vzniká tak hrubozrnná sůl a vzácně i takzvaný solný květ. Tato sůl je čistě přírodní, není nijak chemicky upravena, barvena ani čištěna, vzniká pouze působením slunce a větru. Komentovaná prohlídka může být spojena s koupelí ve slaném  jezírku – mrtvém moři, při které si uvolníte svaly.

 • solné pánve

 • možnost koupání v solném jezeře

  možnost koupání v solném jezeře

Následně se vydáme do centra rybářského městečka Olhão. Lidé se zde věnují rybolovu už od středověku a město je také zásadním místem pro konzervování tuňáků a sardinek v této provincii. Navštívíme hlučnou krytou rybí tržnici, kde každý den rybáři prodávají své ranní úlovky. Olhão nabízí také malebné uličky s domy s maurskou architekturou, rovnými střechami, které složily pro sušení ryb a sběr dešťové vody, a s ornamentálními komíny připomínajícími minarety.

 • město Olhão

 • rybí trh

  rybí trh

 • maurská architektura

Po návštěvě města se můžete vydat  na lodičkách do unikátní přírodní rezervace Ria Formosa a seznámit se s její faunou, florou i ekonomickou aktivitou místních rybářů. Přírodní park, který se  rozkládá na několika písečných pobřežních ostrovech a v lagunách podél pobřeží, nabízí ideální podmínky pro chov mlžů, jednu z nejdůležitějších ekonomických aktivit v regionu. Park je také pro své teplé vody plné planktonu útočištěm divokého a brodivého ptactva. Navštívíte jeden z nejkrásnějších ostrovů parku – ostrov Armona a také ostrov Culatra který je jediným obydleným ostrovem přírodního parku, kde se nachází rybářsá vesnice, se spoustou zajímavostí a kulturních aspektů. Zde se budete moci koupat.

 • plavba v přírodní rezervaci

 • možnost koupání

  možnost koupání

 • pozorování ptactva

Pokud zbyde čas, je možné navštívit i město Faro, které bylo využívané už za doby Římanů a následně se stalo významným maurským střediskem. Na místě původní mešity byla vybudována katedrála, z jejíž věže se Vám naskytne krásný výhled na přírodní park Ria Formosa. Ve Faru stojí za vidění nákupní třída s obchody a kavárnami Rua de Santo Antonio  nebo bairro ribeirinho, pobřežní čtvrt kde bydleli rybáři a námořníci.

 • město Faro

 • katedrála Sé s výhledem

  katedrála Sé s výhledem

 • nákupy suvenýrů

ZPESTŘETE SI PROHLÍDKU JEDINEČNÝMI ZÁŽITKY

PLAVBA S KOUPÁNÍM

Zažijte plavbu v přírodním parku Ria Formosa s návštěvou dvou ostrovů s koupáním. Můžete se seznámit s faunou, florou i ekonomickou aktivitou místních rybářů, kteří se mimo jiné zaměřují na chov mlžů. Přírodní park, který se  rozkládá na několika písečných pobřežních ostrovech a v lagunách podél pobřeží, nabízí ideální podmínky pro divoké a brodivé ptactvo.

SOLNÁ POLE S KOUPÁNÍM

Vydejte se na prohlídku solných pánví přímo s majitelem, který Vám vysvětlí veškerou historii, tradice a tajemství těchto krajin. Kromě propojení minulosti se současností se dozvíte o procesech, metodách a nástrojích používaných při sklizni, o  fauně a flóře i o tom, co obnáší práce lidí na těchto polích. Je možné také využít koupele ve slané vodě, jejíž živiny a minerály mají blahodárné účinky pro krevní oběh, hydrataci pokožky léčbě akné, alergií, lupénky i kloubních problémů.

GRILOVANÉ RYBY

Naobědvejte se v rybářské restauraci v Olhãu – ochutnejte tzv. rodízio de peixe – různé druhy grilovaných ryb formou all you can eat.  Kuchař griluje ryby přímo před Vámi.

Poptávka

  Další výlety v Lisabonu a okolí

  PARK NÁRODŮ: půldenní prohlídka

  Lorem ipsum dolor sit amed