Květen – měsíc fialových jacarand

Pocházejí z Brazílie a do Portugalska se dostaly díky botanikovi Felixovi Avelarovi Broterovi, který dokonce zřidil v Alenteju v letech 1811 až 1826 botanickou zahradu. Řeč je o krásných fotogenických žakarandách (jacarandas). Ohlašují jaro a léto a když opadají, zanechávají fialovou přikrývku, které se také říká „purpurový déšť“.

Květy těchto stromů zaplňují celý Lisabon od konce dubna nebo května a barví jeho ulice do fialova až do konce léta. Věděli jste například, že v Parque das Nações se nachází stejnojmenná zahrada Jacaranda, která je otevřena po celý rok? Že město Pretoria v Jižní Africe je považováno za město žakarand? Nebo že kdysi se nektar z jejich květů, pil?

Žakarandy se dostaly do Lisabonu na konci 19. století na příkaz botanické zahrady Ajuda, protože byly tak odlišné od všeho, co v té době v zemi existovalo. Když dorazili botanici měli vážné pochyby, že se jacarandy přizpůsobí městskému klimatu. Podle lisabonské komory NiT závisí doba květu Jacaranda mimosifolia na povětrnostních podmínkách, ale obvykle začíná kvést už v květnu nebo v polovině června. Někdy mají tzv. druhý květ v září. Ačkoli je vzácnější, nikdy není tak bujný jako jarní a letní.

Nejvýraznějšími lokalitami tohoto druhu v Lisabonu jsou Avenida Dom Carlos I, Alameda Edgar Cardoso, Campo Pequeño, Avenida da Torre de Belém, Avenida do Restelo, Avenida das Descobertas, Avenida de Outobro a Avenida 24 de Julho.

Ačkoli je Lisabon je jacarandami proslulý, skutečným hlavním městem této rostliny je Pretoria v Jižní Africe, nicméně zde vyvstává otázka kde se právě na druhém konci světa jacaranda vzala? Odpověď je snazší, než bychom si mysleli. V období kolonizování Afriky je sem dovezli Portugalci, kterým se semínka uchytila na oděvu.

Teď ta méně příjemná část příběhu. Žakarandy mohou být na jaře napadeny parazity. Pokud se tyto útoky vyskytnou na velmi mladých stromech, mohou vést k celkovému oslabení, protože rychleji ničí listy a stromy tak potřebují delší čas na regeneraci.

A právě v tomto období, kdy květy začnou opadávat, mívají nepříjemný zápach. To by nebyl zase až takový problém, pokud nejste silnými alergiky. V tomto případě je lepší si preventivně vzít prášek, aby Vás vonné silice tolik nedráždily a nezpůsobily Vám nepříjemnosti.

Koneckonců toto není případ jen jacarand, ale i ostatních kvetoucích stromů. Takže zhluboka se nadechněte a zapněte foťáky, protože tak či onak se před Vámi naskýtají pohledy, které po zbytek roku v Lisabonu neuvidíte. A není překvapením, že právě jacarandy jsou ústředním motivem portugalských básní stejně jako je tomu v naší české poezii s jabloňemi a jabloňovými sady. Nechte se i Vy inspirovat.

Vaše AMOTEPORTUGAL