Květen – měsíc fialových jacarand

Pocházejí z Brazílie a do Portugalska se dostaly díky botanikovi Felixovi Avelarovi Broterovi, který dokonce zřídil v Alenteju v letech 1811 až 1826 botanickou zahradu. Řeč je o krásných fotogenických žakarandách (jacarandas). Ohlašují jaro a léto, a když opadají, zanechávají fialovou přikrývku, které se také říká „purpurový déšť“.

Květy těchto stromů zaplňují celý Lisabon od května a barví jeho ulice do fialova až do konce léta. Věděli jste například, že v lisabonském Parku národů se nachází stejnojmenná zahrada Jacaranda, která je otevřena po celý rok? Nebo že kdysi se nektar z jejich květů, pil?

Žakarandy se dostaly do Lisabonu na konci 19. století na příkaz botanické zahrady Ajuda, protože byly tak odlišné od všeho, co v té době v zemi existovalo. Doba květu žakarand záleží na povětrnostních podmínkách, ale obvykle začíná kvést už v květnu nebo v polovině června, někdy i dříve. Občas mají tzv. druhý květ v i září. Ačkoli je vzácnější, nikdy není tak bujný jako jarní a letní.

Nejvýraznějšími lokalitami tohoto druhu v Lisabonu jsou Avenida Dom Carlos I, Alameda Edgar Cardoso, Campo Pequeño, Avenida da Torre de Belém, Avenida do Restelo, Avenida das Descobertas, Avenida de Outobro a Avenida 24 de Julho.

Ačkoli je Lisabon je žakarandami proslulý, skutečným hlavním městem této rostliny je Pretoria v Jižní Africe, kam ji v období kolonizování Afriky  dovezli Portugalci, kterým se semínka uchytila na oděvu.

Teď ta méně příjemná část příběhu. Žakarandy mohou být na jaře napadeny parazity. Pokud se tyto útoky vyskytnou na velmi mladých stromech, mohou vést k celkovému oslabení, protože rychleji ničí listy a stromy tak potřebují delší čas na regeneraci.

A právě v tomto období, kdy květy začnou opadávat, mívají nepříjemný zápach. Pokud jste silnými alergiky,  je lepší si preventivně vzít prášek, aby Vám vonné silice nezpůsobily nepříjemnosti.

Není ani překvapením, že právě jacarandy jsou ústředním motivem portugalských básní, stejně jako je tomu v naší české poezii s jabloňemi a jabloňovými sady. Tak se nechte pohltit touto opojnou inspirací.

Vaše AMOTEPORTUGAL