EUROVÍKEND V PORTU S VÝLETY DO OKOLÍ: 2.-5. 11. 2024

Cena: od 19 990 Kč

2. 11. 2024: půldenní Porto: Ribeira

Po příletu ve 14:20 hodin nás čeká ubytování na hotelu. Následně nás čeká půldenní prohlídka města, jehož typickým dekorativním prvkem jsou modro-bílé kachličky azulejos. Zdobí fasády místních domů i kostelů. Překrásnou ukázkou je  historické vlakové nádraží São Bento na jehož výzdobu bylo použito přes 20 tisíc kachliček, které zobrazují nejdůležitější historické události města.  Prohlédnete si katedrálu Sé z 12. století, odkud je krásný výhled na město,

Následně dojedeme až k malebné  promenádě čtvrti Ribeira, která se rozléhá podél břehů řeky Douro a tvoří kolorit města. Ribeira je charakteristická tenkými vysokými domy veselých barev, kavárničkami a bary a pro svůj nezaměnitelný kolorit se zapsala na seznamu světového dědictví UNESCO.  Vychutnat si zde můžete třeba míchaný nápoj porto tonik.

 • nádraží São Bento

 • katedrála Sé

  katedrála Sé

 • promenáda Ribeira

Z Ribeiry se nám naskýtá pohled na Barcos Rabelo – staré dřevěné lodě, které dříve sloužily k přepravě sudů s vínem z vinic v údolí řeky Douro do sklepů na druhé straně řeky, ve Vila Nova de Gaia, a dnes městu přidávají na atmosféře.  na druhou stranu řeky přejdeme přes most ikonický most Ludvíka I., jehož architektem byl žák samotného Eiffela.   Tam nás bude čekat komentovaná prohlídka sklípků s degustací portského vína , kde se dozvíte vše o původu i zpracování tohoto nápoje tak spjatým s městem Porto.

Následně budete moci využít možnost podniknout hodinovou plavbu pod všemi slavnými portskými mosty s výhledem na romantické město.

Jeden z večerů budete moci také využít k večeři v pivnici s ochutnávkou místního typického jídla – francezinha.

 • most Ludvíka I.

 • degustace portského vína

  degustace portského vína

 • plavba po řece Douro

3. 11. 2024: Údolí řeky Douro

Údolí řeky Douro je jeden z nejstarších chráněných vinařských regionů na světě, který dnes naleznete i na seznamu památek UNESCO. Zhruba osmdesát kilometrů od Porta, proti proudu řeky Douro se tisíce lidí věnují pěstování pravého portského vína na svazích pokrytých terasami vinic a hospodářskými domy zvanými quintas. Víno se v oblasti pěstuje již bezmála dva tisíce let a Vy se při prohlídce vinice doplněné o degustaci můžete dozvědět vše o vínech z tohoto regionu. Toto víno je také označováno jako „sešlapané“ jelikož v některých quintas se doposud lisuje šťáva z hroznů sešlapáváním vína v kamenných kádích.

V odpoledním programu je pro Vás připravena cesta do městečka Pinhão na soutoku řek Pinhão a Douro, přímo do srdce vinařské oblasti, kde je možné podniknout hodinovou plavbu po řece a případně ji doplnit o sklenku portského. Dále se zastavíme v Peso da Régua, významné dopravní křižovatce regionu, odkud vyplouvávaly lodě s portským vínem, barcos rabelo, směrem do Vila nova de Gaia, než se na této trase vybudovala železnice. Tuto oblast často sužovaly záplavy, dokud se v 70. a 80. letech minulého století nevybudovaly na řece Douro přehrady.

 • prohlídka vinic

 • plavba po řece Douro

  plavba po řece Douro

4. 11. 2024: celodenní výlet Aveiro +Costa Nova + pláž Praia da Barra

Aveiro patří mezi portugalské klenoty. Pro množství vodních kanálů se mu dokonce přezdívá portugalské Benátky. Jako rybářská obec se proslavilo obchodem se solí a treskami. Sůl se zde těží už přes 1000 let a solné pánve můžete navštívit dodnes. Před vynálezem chlazení byla sůl jediný prostředek k uskladnění ryb, především tresek.

Jelikož se jedná o oblast říčního ústí, nachází se zde obrovská diverzita ptactva, které si nejlépe prohlédnete na projížďce motorizovanými loďkami, kterým se říká moliceiros a které původně sloužily ke sběru chaluh pro zemědělské účely. Při toulkách tímto malým městečkem budete mít na každém rohu možnost ochutnat ovos moles, žloutkový dezert ve tvaru mušle či soudku.

 • plavba na moliceiros

 • ochutnávka ovos moles

  ochutnávka ovos moles

Poté se ještě přesuneme prozkoumat místní pláže. Zastavíme se i na pláži praia da Barra, kterou zdobí monumentální maják, kde budete mít možnost vyzkoušet teplotu vody Atlantiku a ochutnat čerstvě vylovené ryby a mořské plody v místní rybářské restauraci.  Pak se přesuneme zpět na hotel do Porta.
Dále navštívíme pobřežní rybářské městečko Costa Nova. Typický kolorit místa tvoří dřevěné barevné domečky a příjemná promenáda lemovaná palmami. Zde ochutnáme místní i typickou sladkost tripas de Aveiro. Následovat bude přesun zpět na hotel do Porta.
 • rybářská restaurace

 • pláž Costa Nova

  pláž Costa Nova

 • maják na pláži

5. 11. 2024: půldenní Porto: historické centrum

Čeká nás půldenní dopolední prohlídka města. Uvidíme překrásnou ukázku zdobení kachličkami azulejo a to jsou ksotely Carmo e Carmelitas, které spojuje nejužší dům ve městě. Uvídíme i vyhlídkovou věž Torre dos Clérigos, která patří ke stejnojmennému kostelu. První oválný kostel v Portugalsku se 75 metrů vysokou zvonicí sloužil jako orientační bod pro lodě plující po Douru. Do nejvyšší zvonice v Portugalsku můžete vystoupat po více než 200 schodech.

Další zajímavostí horního města je také knihkupectví Lello e Irmão, které pochází z 19. stol a je údajně nejkrásnějším na světě. Říká se, že inspirovalo spisovatelku J.K. Rowlingovou, která v Portu několik let žila, při psaní prvního dílu Harryho Pottera.

Následuje transfer na letiště ve 11:40 hod. a odlet do Prahy (14:30 hod.).

 • kostel Carmo e Carmelitas

 • věž Torre dos Clérigos

  věž Torre dos Clérigos

 • knihkupectví Lello e Irmão

Cena:

od 19 990 Kč

Cena zájezdu:

Cena zahrnuje: Zpáteční letenku Praha-Porto, 1x příruční zavazadlo, 3x ubytování v hotelu 3* se snídaní, transfer z letiště na hotel a naopak, transfery na celodenní výlety, česky mluvící průvodce po celou dobu zájezdu, pobytové taxy, povinné pojištění CK proti úpadku

Cena nezahrnuje: Příplatek za jednolůžkový pokoj 2 900 Kč, příplatek za zavazadlo 20-23 kg 1 800 Kč, obědy a večeře, cestovní pojištění, individuální vstupné do památek, jízdné hromadnou dopravou.

Předběžné ceny vstupného a jízdného: Plavba pro řece Douro 15 euro/os., návštěva sklípků s portským vínem 15 euro/os, večeře v pivnici s ochutnávko tradičího jídla francezinha 28 euro/os., plavba mezi vinicemi  15 euro/os., návštěva vinařství s ochutnávkou 2 druhů vína a olivového oleje a snack 20 euro/os, jízda na lodičkách moliceiros 15 euro/os, doporučené kapesné včetně dopravného je 250 euro/osoba.

Doplňující informace:

 • zájezd pořádá CK Cestomilové a CK Bonton
 • časy letů určuje letecká společnost a mohou se měnit, přesné časy odletu a příletu budou upřesněny v pokynech před zájezdem,
 • program příletový a odletový den může být přizpůsoben letovým řádům a jiným okolnostem
 • podmínky přepravy zavazadel  Vám zašleme v pokynech k zájezdu
 • změna programu v důsledku nečekaných nebo nepředvídatelných okolností ve městě a během výletů je vyhrazena
 • v případě individuálního zájmu můžete absolvovat jen vybranou část programu a sejít se později na určeném místě srazu nebo se vrátit na hotel samostatně
 • průvodce neprovádí klienty uvnitř památek
PORTO počasí

ZPESTŘETE SI PROHLÍDKU JEDINEČNÝMI ZÁŽITKY

PLAVBA PO ŘECE DOURO

Hodinová plaba po řece Douro pod všemi šesti mosty s výhledem na malebou Ribeiru a sklípky na durhém břehu ve Vila nova de Gaia. Výklad je tlumočen do pěti světových jazyků.

SKLÍPKY S PORTSKÝM VÍNEM

Komentovaná prohlídka sklípků s degustací portského vína ve Vila Nova de Gaia, kde se dozvíte vše o původu i zpracování tohoto nápoje tak spjatým s městem Porto.

FRANCEZINHA

Oběd v pivnici s ochutnávkou tradičního jídla francezinha  (zapečený toust se sýrem, šunkou a hovězím masem přelitý omáčkou z piva, rajčat, hořčice a papriček piri piri).

PLAVBA MEZI VINICEMI

Hodinová plavba v tradiční dřevěné lodi po řece Douro mezi vinicemi. Plavbu si lze zpříjemnit i sklenkou portského vína.

NÁVŠTĚVA VINAŘSTVÍ

Údolí řeky Douro je jeden z nejstarších chráněných vinařských regionů na světě, který dnes naleznete i na seznamu památek UNESCO. Zhruba osmdesát kilometrů od Porta, proti proudu řeky Douro se na 25 000 lidí věnuje pěstování pravého portského vína na svazích pokrytých terasami vinic a hospodářskými domy zvanými quintas. Víno se v oblasti pěstuje již bezmála dva tisíce let a vy se při prohlídce vinice doplněné o degustaci můžete dozvědět vše o vínech z tohoto regionu.

PLAVBA NA MOLICEORO

Projeďzte se po vodních kanálech města, kterému se přezdívá portugalské Benátky, motorizovanou lodí moliceiro, které původně sloužily ke sběru chaluh pro zemědělské účely. Při plavbě s výkladem a ochutnáte i šumivé víno a žloutkový dezert ovos moles.

KNIHKUPECTVÍ LLELO

Navštivte jedno z nekrásnějších knihkupectví na světě, které jako by vypadlo z magického světa Harryho Pottera. Knihkupectví, které začalo v roce 1906 jako rodinný podnik dvou bratrů, dnes díky jeho kouzelné atmosféře navštíví tisíce turistů ročně.

TORRE DOS CLÉRIGOS

První oválný kostel v Portugalsku se 75 metrů vysokou zvonicí sloužil jako orientační bod pro lodě plující po Douru. Do nejvyšší zvonice v Portugalsku můžete vystoupat po více než 200 schodech. Kostel založilo bratrstvo kleriků, které vzniklo spojením tří portských bratrstev se společným posláním: pomáhat lidem nemocným, chudým, umírajícím. Začali ho obývat v roce 1748, kdy hov  barokní úpravě dokončil italský architekt Nicola Nasoni.

Poptávka