ADVENTNÍ VÍKEND V LISABONU: 2.-5. 12. 2023

Cena: 17 990 Kč

2. 12. 2023: půldenní Park národů

Po příletu se vydáme do moderní části města, Parku národů, kde se také nachází lisabonské oceonáriium. Tato část města byla vystavena k příležitosti celosvětové výstavy, která se zde konala v roce 1998 (EXPO 98) a je skvostnou ukázkou moderní architektury na břehu řeky Tejo. Mezi nejzajímavější stavby patří například vlakové nádraží Oriente navržené španělským architektem Santiagem Calatravou, budova Casina nebo Portugalský pavilon. Nad celým areálem Parku národů se lze projet lanovkou a z výšky obdivovat bývalé pavilony, nejvyšší budovu Lisabonu věž Vasco da Gama anebo nejdelší most v Evropě-most Vasco da Gama dlouhý 17 kilometrů. Možnost návštěvy místního oceanária nebo nákupů v shopping centru Vasco de Gama.

 • most Vasco da Gama

 • Oceanárium

  Oceanárium

 • nádraží Oriente

3. 12. 2023: Belém + historické centrum

Vydáme se do historické čtvrti Belém, která je nejvíce spojena s obdobím portugalských zámořských objevů. Nachází se zde bohatě zdobené stavby z 16. století, připomínající dobu, kdy Portugalsko dobývalo svět. Prohlídku začneme zastávkou tradiční pekárny, která již od roku 1837 peče typické portugalské sladkosti – pasteis de belém. Poté se můžeme vydat na prohlídku kláštera Sv. Jeronýma, který je fascinující ukázkou manuelské architektury, tak typické pro tuto slavnou portugalskou éru a jehož kostel se stal místem posledního odpočinku mořeplavce Vasca de Gamy.  Dále se přesuneme k Belémské věži, která je vstupní branou do Lisabonu a symbolem města. Nejvýznamnější osobnosti tohoto období, v čele s Jindřichem Mořeplavcem, připomíná Památník objevů, který bude naší další zastávkou.

 • klášter Jeronymitů

 • památník Objevitelů

  památník Objevitelů

 • Belémská věž

Odpolední prohlídku města  započneme  procházkou hlavními promenádami a přes nejkrásnější náměstí – Restauradores, Rossio a Figueira a dále ulicí Rua Augusta s pouličními umělci, kavárnami a elegantními obchody.  Dále se vydáme se na pěší poznávání nejstarších lisabonských čtvrtí a uliček. Uvidíte známý lisabonský výtah Santa Justa, vítězný oblouk a světoznámé obchodní náměstí neboli Praça do Comércio, kde stával královský palác, který byl však při zemětřesením v roce 1755 v podstatě srovnán se zemí, stejně jako okolní lisabonské čtvrti, kterým se říká bairros. Naopak židovsko-arabská čtvrť Alfama zůstala požárem, jenž doprovázel ono hrůzostrašné zemětřesení, téměř neporušena, proto se dodnes můžete obdivovat tradičnímu koloritu, barvám zvukům a vůním, kterými tato oblast odedávna překypuje. Lisabon své návštěvníky za zdolání kopců odměňuje výhledy, jeden takový se Vám naskytne na vyhlídce Portas do Sol, budete se moci pokochat pohledem na kostel sv. Vincenta za hradbami či kupoli Národního Pantheonu, kde jsou pohřbeny významné portugalské osobnosti, přičemž pod sebou budete mít celou Alfamu jako na dlani. V historickém centru spatříte i hrad sv. Jiří, někdejší sídlo portugalských králů vystavěné již za maurské nadvlády v 11. století, a katedrálu Sé. To vše si vychutnáte za zvuku kolem projíždějících typických žlutých tramvají.

 • Obchodní náměstí a Rossio

 • čtvrť Baixa a Alfama

  čtvrť Baixa a Alfama

4. 12. 2023: Socha Krista + historické centrum

Od hotelu se vypravíme pěšky do Cais do Sodré, odkud vyplouvají lodě přes řeku Tejo na druhý břeh do Almady, kde jsou restaurace vyhlášeny na plody moře. Při plavbě přes řeku Tejo si budete moci z blízka prohlédnout i jeden ze dvou Lisabonských mostů, most 25. dubna, který nápadně připomíná sanfranciský Golden Gate. Následně se vypravíme ke gigantické soše Krista, a výtahem se můžete skrze podstavec vyvézt nahoru na fascinující vyhlídku, ze které budete mít město a řeku jako na dlani. Po návratu trajektem zpět do Lisabonu zakončíme dopoledne v Time out marketu, což je bývalý trh plný gurmánských stánků s jídlem, vínem, pivem, zmrzlinou a skvělou atmosférou, kde můžete ochutnat i typický třešňový likér ginja.

 • trajektem podél mostu 25. dubna

 • socha Krista

  socha Krista

 • Time Out Market

Odpolední program nás zavede do dalších lisabonských čtvrtí. Chiado je plná luxusních podniků, které bývaly v období romantismu hojně navštěvované portugalskými intelektuály.  Malebná čtvrť Bairro Alto ožívá hlavně v noci, nabízí totiž nespočet klubů s tradiční i moderní hudbou. Mezi oblíbené podniky patří takzvané Casas do Fado, kde si můžete poslechnout tradiční portugalskou hudbu fado. Vy se tu pokocháte vyhlídkou Pedro de Alcantara a romatickým náměstím Carmo, kde se nachází stejnojmenný polorozbořený kostel.

 • čtvrť Chiado a Bairro Alto

 • vyhlídka São Pedro de Alcântara

  vyhlídka São Pedro de Alcântara

 • kostel Carmo

5. 12. 2023: Odlet

Volné dopoledne. Ve 12 hodin přijede  transfer  na letiště. Odlet do Prahy v 14:45 hodin.

Cena:

17 990 Kč

Cena zájezdu:

Cena zahrnuje: Zpáteční letenku Praha-Lisabon, 1x kabinové zavazadlo s rozměry 45x36x20 cm, 3x ubytování v hotelu 4* se snídaní, transfer z letiště na hotel a naopak, česky mluvící průvodce po celou dobu zájezdu, povinné pojištění CK a povinný poplatek do Garančního fondu.

Cena nezahrnuje: Příplatek za jednolůžkový pokoj 3 990 Kč, obědy a večeře, komplexní cestovní pojištění od Union poj. typ Pandemic A 30 –  280 Kč/zájezd, pobytová taxa 2  euro/os/noc (platí se při příjezdu), individuální vstupné do památek, jízdné hromadnou dopravou.

Předběžné ceny vstupného a jízdného: Lanovka v Parku Národů 15 euro,  klášter Jeronymitů  12 euro, trajekt z  Cais do Sodré 1,5 euro/os., socha Krista  8 euro, fado 46 euro/os. (3 chodové menu, voda, sklenička vína a káva  s vystoupením fado), jízdné MHD cca 8-10 euro.

 • cena leteckých zájezdu se může měnit v průběhu prodeje kvůli změnám cen letenek dané letecké společnosti. Změna ceny se netýká již uzavřených smluv. Proto neváhejte a kupte si zájezd včas.
 • během pobytu v Lisabonu budeme využívat hromadnou dopravu, ta není zahrnuta v ceně zájezdu, výši ceny jízdného určuje místní dopravce

Doplňující informace:

 • zájezd pořádá CK Grand Travel
 • časy letů určuje letecká společnost a mohou se měnit, přesné časy odletu a příletu budou upřesněny v pokynech před zájezdem,
 • program příletový a odletový den může být přizpůsoben letovým řádům a jiným okolnostem
 • podmínky přepravy zavazadel  Vám zašleme v pokynech k zájezdu
 • změna programu v důsledku nečekaných nebo nepředvídatelných okolností ve městě a během výletů je vyhrazena
 • v případě individuálního zájmu můžete absolvovat jen vybranou část programu a sejít se později na určeném místě srazu nebo se vrátit na hotel samostatně
 • průvodce neprovádí klienty uvnitř památek
 • minimální počet osob pro realizaci zájezdu: 10 osob pro leteckou dopravu
 • zájezd není vhodný pro osoby s omezenou schopností pohybu
LISBON počasí

ZPESTŘETE SI PROHLÍDKU JEDINEČNÝMI ZÁŽITKY

VEČEŘE S ŽIVOU HUDBOU FADO

Zažijte tříchodovou večeři s ukázkou typické portugalské hudby fado. Pro Portugalce je fado vyjádřením pocitu saudades – smutku, nostalgie, touhy. Opěvuje Portugalsko a jeho zašlou slávu, ztracenou lásku, život, tradice i historii. V očích Portugalců je stále ještě možno postřehnout jiskru hrdosti na jejich národ, který v minulosti tolik dokázal, ale také stín smutku nad tím, co nelze vrátit zpět. Říká se, ze když hraje fado, nezůstane oko jediného Portugalce suché.

VIŠŇOVÝ LIKÉR GINJA

Ochutnejte likér ginja v tradičním baru z roku 1840, kdy si ho otevřela rodina Espinheirů, která získala do té doby tajný klášterní recept. Ginja se často servíruje v čokoládových kalíšcích, které po vypití likéru můžete sníst. Někde se podává čistá, jinde i s kousky višní. Vyrábí se bez přidaných konzervantů takzvanou macerací.

OCHUTNÁVKA V OBCHODU S KONZERVAMI

Navštivte tradiční obchod s rybími konzervami s ochutnávkoutří druhů rybích pochoutek na toustu doplněnou o sklenici portugalského vína. Konzervářský průmysl, který se rozjel v polovině 19. století, je stejně důležitou součástí historie a kultury země jako samotný rybolov. Obchod nabízí na 300 druhů různých konzerv z celé země, často s velmi designovým balením, které jsou ideálním suvenýrem z Portugalska

PASTEL DE NATA

Ochutnejte typický portugalský zákusek pastel de nata. Již v 19. století si na nich lidé pochutnávali v lisabonské čtvrti Belém. Od té doby se rozšířily do celého světa a staly se naprostým fenoménem. Nicméně nikde jinde nechutnají tak dobře, jako v Belému, kde se jich denně vyrobí na 10 000 kusů! Pastely jsou košíčky z listového těsta plněné žloutkovým krémem, které se zapékají, dokud nezhnědnou, a pak se ještě teplé konzumují se skořicí a cukrem.

KLÁŠTER JERONYMITŮ

Vydejte se na prohlídku kláštera Sv. Jeronýma, který je fascinující ukázkou manuelské architektury, tak typické pro tuto slavnou portugalskou éru, a jehož kostel se stal místem posledního odpočinku mořeplavce Vasca de Gamy. 

LANOVKOU NAD AREÁLEM EXPA

Projeďte se panoramatickou lanovkou ve výšce 30 metrů nad řekou Tagus. Uvidíte Oceanárium, Portugalský pavilon, věže svatého Gabriela a svatého Rafaela, Atlantický pavilon (Meo Arena), věž Vasco da Gama (hotel My Riad) a most Vasco da Gama. Lanovka v Parku národů byla otevřena v březnu 1998 a více než kilometrovou trasu překoná za 15 minut.

OCEANÁRIUM

V akváriích o objemu více než 5 000 m3 můžete obdivovat přes 450 živočišných druhů a na 16 000 jednotlivých exemplářů od pestrobarevných ryb, přes žraloky a lachtany až po tučňáky a jiné mořské ptactvo. Oceanárium je rozděleno na pět částí podle světových oceánů.

VÝTAHEM NA SOCHU KRISTA

Vyvezte se výtahem skrze giganticcký podstavec sochy Krista na fascinující vyhlídku, ze které budete mít město a řeku Tejo jako na dlani. Samotná socha je  25 metrů vysoká, což je o 3 metry méně než Kristus Spasitel stojící v Riu de Janeiro. Díky 82 metrů vysokému podstavc je ale celá stavba více než 2x vyšší než brazilský kolega.

Poptávka