NÁŠ TÝM

Organizace

Tereza

Specialista na to, aby vše fungovalo tak, jak má 🙂

Do Portugalska jsem poprvé přijela v roce 2007 studovat na Univerzitě v Algarve v rámci programu Erasmus.  Již dříve jsem hodně cestovala a převážně jihoevropské země mi byly velmi blízké. Portugalsko jsem si ale zamilovala natolik, že mi úplně změnilo život.

Po ukončení studia na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně jsem se vrátila do Portugalska na léto a nakonec jsem tam zůstala do dnes. V podstatě hned od začátku pracuji v turistickém ruchu a snažím se propagovat destinaci Portugalsko na českém a slovenském trhu. V roce 2011 jsem založila cestovní agenturu amoTEPortugal a od té doby neúnavně spolupracuji s českými a slovenskými CK na přípravě zájezdů. V posledních letech se také stále častěji věnuji incentivě, firemním a golfovým zájezdům a přibývá také individuálních klientů.

Snažím se Portugalsko ukázat tak jak ho znám a miluji…nespoutané a hrdé přitom pohostinné, vstřícné a  láskyplné…plné historie, chutí, vůní a barev, tradic, hudby a tepla…Portugalsko nelze zcela přesně popsat, Portugalsko musíte zažít…

Lucie

Asistentka

Od střední školy se věnuji studiu španělštiny a poznávání kultur této rozmanité země. Na vysokou školu do Olomouce jsem odcházela s tím, že bych ráda poznala Pyrenejský poloostrov jako celek, a tak jsem se pustila do kombinovaného studia španělského a portugalského jazyka, kultury a literatur.

Podobnosti, odlišnosti a vzájemné vztahy těchto národů mě začaly fascinovat natolik, že jsem se v roce 2016 rozhodla odjet na roční studijní pobyt, načerpat nové vědomosti, a především zkušenosti, do místa, kde je střet španělské a portugalské kultury nejvýraznější – do Santiaga de Compostela v Galicii. Galicie je
autonomní oblastí Španělského království, která však po staletí bývala součástí Portugalska a vlastně i kolébkou celé jeho kultury. Galicie udržuje s Portugalskem ze všech španělských správních celků nejbližší vztahy a zejména kultury kolem státní hranice, která tyto země odděluje, jsou si velmi podobné. Mnozí Galicijci se dokonce snaží se od španělského vlivu oprostit a připojit se k Portugalsku a jeho jazyku. V rámci Erasmu jsem pak měla možnost poznat i další oblasti poloostrova, zejména severní Portugalsko či slunný španělský jih.

V současné době studuji na Masarykově univerzitě v Brně obor překladatelství a tlumočnictví. Velice ráda pracuji s oběma studovanými jazyky najednou, zkoumám jejich vztah a vliv jednoho na druhý. Věřím, že své vědomosti a zkušenosti uplatním v cestovním ruchu, protože cestování a komunikace s lidmi z celého světa mě neobyčejně naplňuje.

Průvodci

Sandra

Specialista na Lisabon

Narodila jsem se na severu Portugalska poblíž jeho nejvyšší hory Serra da Estrela. Brzy na to jsem se ale přestěhovala do Čech, odkud pochází můj otec a kde jsem v Praze nastoupila do základní školy.

Každoročně jsme se ale do Portugalska vraceli na prázdniny za maminčinou rodinou. Při takovýchto dovolených jsme prožívali různá dobrodružství a poznávali jsme celé krásné Portugalsko od severu až k jihu, ale především jsme prozkoumávali portugalské pobřeží.

Portugalsko jsme si zamilovali natolik, že jsme se přestěhovali do malebného rybářského městečka Sesimbra u pobřeží Atlantického oceánu, které tady nazývají Costa azul (Modré pobřeží).

Moře mě fascinovalo už od dětství, a tak jsem se rozhodla vystudovat Aquaculturu (chov mořských živočichů a řas). Patřím i mezi milovníky portugalské kuchyně a specializuji se na přípravu mořských plodů a exotický ryb, kterou i vyučuji.

Také pracuji jako průvodkyně po celém Portugalsku. Mluvím velmi dobře portugalsky i česky, protože jsou to oba jazyky, se kterými jsem vyrůstala.

Myslím si, že v Portugalsku jsou jak velmi milí lidé, tak úžasně rozmanitá příroda lákající na horské oblasti i mořská pobřeží. Navíc tato země nabízí optimální podmínky pro různé vodní sporty jako je surfing, windsurfing a kitesurfing. Všechny tyto faktory v kombinaci s celoročním sluníčkem si mě získaly natolik, že si troufám tvrdit, že už v Portugalsku zůstanu napořád.

Také Vám doporučuji tento nejzápadnější kout Evropy navštívit a těším se, až Vás jím budu moci provést!

Lucie

Specialista na Lisabon a Severní Portugalsko

Slovenka Lucia žila na mnohých miestach tejto nádhernej planéty, ale len pri jednom pocítila, že toto je miesto, kde jej srdce patrí …Portugalsko.

Po štúdiu Politológie a Medzinárodných vzťahov na Slovensku a v Taliansku uplatnila svoju vášeň pre históriu a kultúru ako sprievodkyňa v Portugalsku, kde pracuje už 4 roky.

Podelím sa s Vami o „moje“ Portugalsko spolu s jeho kultúrou, históriou, gastronómiou a životným štýlom. Ak hľadáte jedinečné zážitky a túžite preskúmať tajne ukryté miesta, vedieť o mýtoch a legendách a ochutnať gastronomické lahôdky z tejto úžasnej krajiny; tak ste na správnej adrese! „

Zuzana

Specialista na Střední Portugalsko

Do nedávna v celku opomíjený kousek Evropy mě uchvátil svou osobitostí a šarmem během letních prázdnin. Zvyklá na zamračené  číšníky a prodavačky od nás, mě okouzlili vstřícní Portugalci vždy dobře naladění a připravení vtipkovat. V klikatých uličkách starobylých měst jakoby se zastavil čas a neexistoval každodenní shon a stres, Své dojmy jsem se rozhodla prohloubit během pracovní stáže na univerzitě v Lisabonu, ale rytmus velkoměsta mi úplně nevyhovoval. Rozhodla jsem se proto usadit v jiném místě – ve Fátimě. Město Fátima znají věřící po celém světě a je přáním mnoha z nich se sem alespoň jednou za život podívat. Přes sezonu je tu sice poměrně rušno (podle statistik navštíví ročně Fátimu něco přes 5 milionů turistů), ale vždy je možné načerpat nové síly vycházkou do blízké přírody. Tím, že pro mě Fátima není jen krátkou povinnou zastávkou, ale domovem, znám  nejrůznější zákoutí, místní specifika a zvyklosti lépe než kdokoliv jiný! Rozhodla jsem se své zkušenosti sdílet a od roku 2014 zde pracuji jako turistický průvodce. Potkávám tak lidi z celého světa a od všech slyším to samé: „Máš velké štěstí, že žiješ v tomto krásném svatém místě!

Zvu proto všechny své krajany, aby  do Fátimy přijeli a abych se tak mohla o toto štěstí podělit.

Luis

Specialista na Lisabon a portugalsky mluvící země Afriky

S duší rozdělenou mezi střední Evropu, Afriku a Karibik…jsem Evropan s barevnou duší díky mnoha místům, kde jsem žil.

Dostal jsem se k turistickému ruchu přes praci zabývající se vývojem lepších podmínek pro málo znamé africké turistické destinace, přes spolupraci s časopisem portugalské letecké společnosti TAP a také díky tomu, že rád ukazuji to, co je dobré v této zemi. Postupně i já objevuji stále nové prvky, nové historky, kdykoliv ukážu Portugalsko ostatním.

Umění ukázat to nejlepší, co máme v Portugalsku je také o tom umožnit  kazdému turistovi, aby se cítil jako doma, ačkoli je daleko. To je také cíl, který sdílím s amoTEPortugal:

„Žít, jíst a bavit se stejně jako Portugalci, v této zemi dávných dobyvatelů a námořníků, staré přes 800 let, ale stále svěží a moderní!“

Tomáš

Specialista na Kapverdské ostrovy

Na Kapverdské ostrovy jsem se dostal poprvé v roce 2008, kdy jsem je navštívil díky windsurfingu s několika přáteli. Již v minulosti jsem poměrně často cestoval díky vrcholovému sportu, byl jsem i olympionikem ze Sydney 2000. Ostrov Sal mi učaroval a proto jsem se na Kapverdy vydal ještě několikrát a snažil se poznat i ostatní ostrovy, které mají všechny co nabídnout a každý je malinko jiný. V roce 2010 jsem se přestěhoval na ostrov Sal definitivně a stal se mým druhým domovem. Naprosto mi učaroval oceán, nádherné pláže a optimismus místních lidí, což mě přivedlo k myšlence věnovat se zde naplno turistickému ruchu Z mé vášně a to nejen pro vodní sporty, ale také pro tuto zemi a místní obyvatelé se stala moje práce, kterou dělám s velkou láskou a zápalem.

Miguel

Řidič

„Do Portugalska som neprišiel, tu som sa narodil. Volám sa Miguel a robím prácu šoféra už niekoľko rokov. Rád Vás zoznámim s mojou krajinou a ak budete chcieť tak aj s našou temperamentnou kulturou. Česko a Slovensko mi nie je cudzie vďaka mojej manželke ktorá je zo Slovenska, tak sa Vami rád porozprávam lámavou slovenčinou, alebo angličtinou. Teším sa na Vás a som si istý, že Portugalsko Vás určite nesklame.“

Richard

Náš průvodce v Barceloně

Vždycky mě to táhlo na jih. Když jsem v roce 2005 dostal možnost začít jezdit poznávací zájezdy po Pyrenejském poloostrově, neváhal jsem, a tady začala má cesta, která mě dovedla až do Barcelony. Každý rok jsem odjel spoustu zájezdů, nebo leteckých víkendů, ale vždycky jsem měl nejraději Barcelonu, protože není ve Španělsku město, které by bylo tak rozmanité. 

V Barceloně najdete totiž úplně všechno. Nádhernou architekturu od římské, přes středověkou, novoklasicistní, secesní až po nejmodernější stavební výstřelky. Zajímavé stavby noblesních a extravagantních domů, mezi které patří i stavby od Antonia Gaudího. Nedokončený chrám Sagrada Familia je sám o sobě veledílem, o kterém moc rád vyprávím, při prohlídkách jejích interiérů. Město nabízí nezpočet úžasných vyhlídek, parků, a míst na únik od ruchu velkoměsta, jako jsou malé staré klášterní zahrady v centru města, o kterých málokdo ví, kam se schovávám, a vezmu si tam k jídlu něco z tržnice La Boquería. Gastronomicky je to ráj – několik městských tržnic plných výborného jídla a pití jsou pastvou pro oči. Kulturní vyžití je obrovské, od konzertů španělské kytary, představení flamenca, přes desítky muzeí, až k discobarům. Pro fanoušky fotbalu je velký zážitek návšteva stadionu FC Barcelony Camp Nou, nebo ještě lepší, jít na zápas. Kdo rád nakupuje, najde v centru velké množství různých obchodů, a ve starých uličkách různých originálních boutiků. A když tohle všechno člověka unaví – zajde si na pláž na procházku, na drink, nebo si jen tak lehnout, a vyčistit si hlavu na čtyřech kilometrech městských pláží. Tohle všechno je směsice možností, které mě na Barceloně baví natolik, že jsem se zde usadil.

Žiji v Barceloně od roku 2015, a věnuji se provádění nejen skupin, ale také pomáhám vymýšlet zajímavé soukromé firemní akce, a procházky pro soukromé klienty, které uzpůsobuji podle jejich přání a zájmů. Kromě Barcelony jsou v okolí krásná místa jako je hora Montserrat nebo vinice, kde se vyrábí Cava – katalánský sekt, kam jezdím s na výlety. 

Díky mému 10-ti letému působení ve Španělsku své klienty seznámím nejen s historií a kulturou, ale hlavně s obyčejným životem, který se nedá nikde načíst……Každý z místních průvodců žijících v dané zemi může nabídnout to, co v žádném knižním průvodci nenajdete, protože knižní průvodce určitě neplatí nájem, nechodí po úřadech, neslaví různé rodinné nebo místní svátky, a určitě nemusel řešit spoustu běžných věcí, které zažijeme my. Těším se na Vás ve městě, kde můžete strávit nejenom víkend, ale třeba i Vaší letní dovolenou. Hasta luego en Barcelona – Naviděnou v Barceloně.

error: Content is protected !!